HaberlerİranOrtadoğu

Dünyanın bir imparatorluğa ihtiyacı yoktur, aksine adalete ihtiyacı vardır

Bali’de yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sömürgeci ülkelerin en büyük hatasının, İran ve diğer tüm milletlere karşı durması olduğunu belirtti.

Ahmedinejad ayrıca milletler ABD’nin dünya jandarması olmasına izin verecek mi diye bir soru sordu.

“ABD, İran milletine düşmanlık yapmak yerine dostluk etseydi kendinin de yararına olacaktı” diyen Ahmedinejad sözlerini şöyle sürdürdü: “dünyada hegemonya ve savaş yanlısı davranışlar kimin tarafından gelirse gelsin yok olacak çünkü bugün dünya bir imparatorluğa ihtiyacı yok aksine adalete ihtiyaç duyuyor. İslam Cumhuriyeti bu yolda hareket edenlerin ellerini sıkacak. ABD’nin de bu sonuca ulaşmasını umuyoruz.”

Dünyanın büyük değişim arifesinde olduğuna işaret eden Ahmedinejad “ne yazık ki sömürgeci ülkelerin tutumunda bir değişiklik olmadı. Onlar da kesinlikle adalete yönelmeli” dedi.

İran’ın, demokrasinin gelişmesi için ne tür girişimlerde bulunduğuna dair bir soruya karşı Cumhurbaşkanı “1978 yılında özgürlük, milletin egemenliği, adaletin sağlanması ve dostluk için yapılan en önemli girişimi İslami devrimdir” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.