DünyaEkonomiHaberler

Dünyanın en pahalı benzini Türkiye’de kullanılıyor

İran,Irak ve Suriye gibi petrol ülkelerine komşu olan ve kendi topraklarında da petrol bulunan Türkiye ,dünyanın neredeyse en pahalı petrolünü tüketiyor.

Zengin petrol yataklarına komşu olan ve kendisi de petrol ülkesi sayılan Türkiye`de süper benzinin litre fiyatının yaklaşık 1,88 avro olduğu, benzin fiyatlarındaki pahalılıkta Türkiye`yi 1,71 avro ile Norveç, 1,56 avro ile Hollanda ve 1,55 avro ile Danimarka`nın izlediği belirtildi.

Auto Club Europa (ACE) adlı otomobil kulübü tarafından Stuttgart`ta yapılan açıklamada, Türkiye`de süper benzinin litre fiyatının yaklaşık 1,88 avro olduğu, benzin fiyatlarındaki pahalılıkta Türkiye`yi 1,71 avro ile Norveç, 1,56 avro ile Hollanda ve 1,55 avro ile Danimarka`nın izlediği belirtildi. Avrupa`da en ucuz benzinin ise 0,81 avro ile Rusya ve 0,82 avro ile Belarus`ta satıldığı, bu ülkeleri 0,90 avro ile Kıbrıs Rum yönetiminin izlediği kaydedildi. Avrupa ülkelerinde ortalama benzin fiyatının litre başına 1,25 avro olduğu belirtilen açıklamada, Almanya`daki benzin fiyatının litre başına 1,43 avro olduğuna dikkat çekilirken, Türkiye’de petrol fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının tek nedeninin devletin aldığı yüksek vergiler olduğu tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.