HaberlerİranOrtadoğu

Dünyaya hükmetme dönemi kapanmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran halkını seçimlere gösterdiği büyük ilgiden dolayı överek, seçim başarısının 70 milyona ait olduğunu belirtti.

Ahmedinejad, ülkenin güneyindeki Asaluye’de bir petrokimya tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Dünyaya hükmetme dönemi artık geride kaldı. Batılı ülkeler, gözlerini açıp dünyadaki değişimi görsünler. Herkes için barış, kalkınma ve adalet isteyen İran, her şart için kendisini hazırlamış durumda” dedi.

“Yaptıkları herkesçe bilinen ve dünyada yüzleri olmayan İngiltere ve diğer bazı Avrupa ülkelerinden bir beklentimiz yok” diyen Ahmedinejad, Batılı hükümetlere atfen, “Onların kendi halkları nezdinde bile yüzleri yok ve geri kalmış bir avuç azınlıklar. Ülkelerini ve halklarını idare edemiyorlar, kendi cinayetlerini örtbas etmek için bu sözleri söylüyorlar” diye konuştu.

Ahmedinejad, “Batılılar yalan propagandalarıyla İran halkının iktidarını ortadan kaldırmayı hayal ediyordu. Ancak bundan sonra onlarla başka bir açıdan konuşacağız. Tabii bu yine adalet ve diyalog esasına göre olacak” ifadesini kullandı.

Halkın, adalet ve kalkınmaya oy verdiğini, yüksek katılımın Batılı ülkeleri rahatsız ettiğini belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelerin bu yüzden İran halkının seçimdeki başarısını sorguladığını ifade etti.

Özgürlüğün İran’da gerçek anlamını bulduğunu savunan Ahmedinejad, “Batılı ülkelerde neler oluyor, ABD ve Avrupa’da halka dayanmayan demokrasiler de neyin nesi? Biliyorsunuz ki Batı’da halkın seçim gücü yok, iki ila üç partiyle sınırlandırılmışlar. Halkın kendi kaderini belirlemede ve siyasi alanda kayda değer etkisi yok” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.