AsyaHaberler

Duşanbe’de dörtlü zirve yapıldı

Rusya, Pakistan, Tacikistan ve Afganistan liderleri, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yaptıkları görüşmede, bölgenin kalkınması amacıyla ekonomik işbirliğini ve karşılıklı yatırımları artırmaya karar verdi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, enerji, ekonomi ve Afganistan’daki güncel gelişmeleri ele aldı.

Rus lideri Medvedev zirveyi “güvenin simgesi” olarak nitelerken, bu şekildeki görüşmelerde terör ve uyuşturucuyla mücadeleden ekonomik işbirliğine kadar çok sayıda bölgesel konunun ele alınması fırsatı doğduğunu ifade etti.

Tacik lideri Rahman, zirvenin çok verimli geçtiğini söylerken, Afganistan Devlet Başkanı Karzai, görüşmenin, ilgili ülkeler arasında temasların sürmesi için iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.

Pakistan Devlet Başkanı Zerdari de bölgedeki biriken meselelerin çözülebileceğine inandığını ifade ederek, daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Bu arada dörtlü zirveden sonra yayımlanan ortak bildiride, bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik dört ülke arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, enerji ve nakli alanında karşılıklı yatırımların artırılması, bunun için uygun altyapının sağlanması gerektiği belirtildi.

Bildiride ayrıca, bölgedeki ekonomik işbirliği sürecinde Afganistan’ın da aktif olarak yer alması gerektiği, bunun Afgan ekonomisinin iyileştirilmesine fayda sağlayacağı kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.