HaberlerİranOrtadoğu

Düşen uçağın kara kutusu inceleniyor

Tahran-Erivan seferi yaparken, başkent Tahran’ın batısında Kazvin’de düşen Caspian hava yollarına ait uçağın pilot kabinindeki konuşmaların çözülmesi çalışmaları devam ediyor.

İslami İran hava yolları kurumu sözcüsü Rıza Caferizade önceki gün yaptığı açıklamada, Rus uzmanların yardımıyla, kara kutunun içindeki bilgilerin incelendiğini belirterek, kokpit’teki konuşmaların da çözülme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Konuşma bantlarının her birinin çözülmesi durumunda uçağın düşme sebebinin de ortaya çıkarılmasına yardımcı olacağını belirten Rıza Caferizade “teknik ve uzmanlık açısından, sonuca ulaşmak için teknik, ilmi ve uzmanlık açısında yeterli şartlar bulunmuyor” dedi.

Caspian hava yollarına ait uçağın düşme sebebini araştırma komitesi başkanı Ahmed Mecidi ise uçağın düştüğü bölgede Rus uzmanların yaptıkları incelemelere işaretle “uzmanlar, uçağın şiddetle yere çakıldığını, düşen uçağın havada parçalanarak çakılma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Uçakta hayatını kaybedenlerden 147 kişinin, cesedinin yakınlarına teslim edildiğini belirten Ahmed Mecidi, Ermenistan ve Gürcistan uyruklu 7 kişinin cesedinin de dışişleri bakanlığıyla koordinasyon yapılarak Ermenistan’daki yakınlarına teslim edildiğini söyledi.

Hatırlanacağı gibi Tahran-Erivan seferi yaparken İmam Humeyni uluslar arası hava limanından kalkıştın 16 dakika sonra başkent Tahran’ın batısındaki Kazvin’de düşmüş ve uçakta bulunan 168 yolucu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.