HaberlerLübnanOrtadoğu

Düşmanla görüşme kararı işgalciyi kurtarmaktır

Lübnanlı bakan, Arap Dışişleri Bakanlarının Kahire’de yaptığı toplantıda düşmanla görüşmelerde bulunma konusunda Ramallah yönetimine yetki verme kararının, ABD ve Siyonistlerin ihtiyacını karşılamak için alınmış bir karar olduğunu ifade etti.

Lübnan’ın eski bakanlarından İsam Numan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Filistinlilerle Siyonistler arasında dolaylı görüşmelerin başlayacağının duyurulması aslında ABD’nin arzusuna göre alınmış bir karardır. Arap Dışişleri Bakanları tarafından alınan bu karar birinci derecede ABD’nin, ikinci derecede Siyonistlerin ve üçüncü derecede ise Arapların ihtiyacı için alınmış bir karardır. ABD idaresi, Netanyahu hükümetinin özellikle Hz. İbrahim Camisi ile Bilal Camisini tarihi eserler listesine alma kararıyla Doğu Kudüs’te 600 konut inşa etme kararından sonra çıkmaza girmişti. Bunlardan önce de Mebhuh suikastı ve İran’ı vurma tehditlerinden dolayı da ciddi sıkıntılara girmişti. İran’ın Uranyum zenginleştirmesinin önüne geçemeyen ABD en azından Filistin ve Arap cephesini sakinleştirmek istiyor.”

Sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyonistlerle yapılacak dört aylık görüşme süreci başta ABD olmak üzere herkesi rahatlatacaktır. Bu süreçte hiç kimse yerleşim birimlerinin durdurulmasından bahsetmeyecektir. Her iki taraf uslu uslu görüşecek, Filistin tarafı sonunda gelip sonuçları kendi içinde tartışacak. Bundan istifade edecek yegâne güç ise şüphesiz Siyonistler olacaktır. Dolayısıyla bu karar birinci derecede ABD’nin, ikinci derecede Siyonistlerin ve üçüncü derecede ise Arapların bir kararıdır. Bu karar, Siyonistlerin yerleşim birimlerinin inşaatını durduramayan ABD’nin tavrını izah edemeyen mutedil (!) Arap ülkeleri için gerçekten bir çıkış kapısı olacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.