FilistinHaberlerOrtadoğu

Düşmanla müzakere eden Abbas Filistin halkını temsil etmiyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Dr. Halil Hayye içerideki ve dışarıdaki Filistin halkından düşmanla yapılan müzakerelerle müzakerecilere karşı başkaldırmalarını isteyerek, düşmanla müzakere kelimesini sözlüklerinden atmalarını istedi.

Dr. Hayye, Abbas yönetiminin önümüzdeki ayın başında düşmanla yapacağı müzakerelerin düşmanın Filistin davasını tasfiye etmek, Kudüs’ü tamamıyla Yahudileştirmek, Filistin halkının dönüş hakkını yok saymak ve Yahudi yerleşim birimlerini inşa etmek için siyasi bir zemin oluşturmaktan başka bir şey olmadığını söyledi.

Hamas liderlerinden Dr. Hayye bu açıklamalarını Hamas Hareketi’nin “Bedir Savaşı Yıldönümünde Mescidi Aksa’ya Destek” ismiyle Eş-Şati Mülteci Kampı’nın Ebu Yusuf El-Kavka meydanında düzenlediği etkinlikte yaptı.

Dr. Hayye daha sonra şöyle dedi: “Düşmanla görüşen Abbas ve takımı Filistin halkını temsil etmedikleri gibi, Kudüs, mülteciler ve Mescidi Aksa konusunda da hiçbir şeyi temsil etmiyorlar. Siyonist işgal rejimiyle imzalayacakları hiçbir anlaşma bizi bağlamayacaktır. Böyle bir anlaşmayı kesinlikle tanımayacağız”.

Filistin halkını temsil edenlerin Filistin davası uğrunda yurdundan sürgün edilmeyle karşı karşıya olan Kudüs’ün vekilleri olduğunu söyleyen Hayye, Fetih’in içinde hâlâ kalbinde iyilik olan kişilere “Uyanma ve hatalarınızla yüzleşme zamanınız geldi” demek istediklerini ifade etti.

İşgal rejimine de seslenen Hayye şöyle dedi: “Hamas Hareketi nihai savaş ve sizi buradan tamamıyla çıkarmak için hazırlığını yapıyor. Sizler yok olmaya doğru gidiyorsunuz”.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.