FilistinHaberlerOrtadoğu

Düşmanla müzakere görüşmeleri Mısır’da devam edecek

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Husam Zeki yaptığı açıklamada, Filistin Oslo takımıyla Siyonist işgal yönetimi arasında başlayan sözde barış müzakerelerinin ikinci turunun 14 Eylül’de Mısır’ın Şermu’ş-Şeyh şehrinde yapılacağını duyurdu.

Kahire’de basın açıklaması yapan Zeki, müzakerelerin Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un gözetiminde Mahmut Abbas ile Benyamin Netanyahu arasında devam edeceğini söyledi.

Düşmanla müzakerelerin birinci turu 2 Eylül’de Washington’da başlamıştı. Abbas yönetimiyle Siyonist işgal rejimi arasında başlayan müzakerelere Amerika Başkanı Obama’nın yanında işgal devletinin bölgedeki önemli müttefikleri olan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsni Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah da katılmıştı.

Elinde hiçbir baskı kartı olmayan ve halkının desteğinden de yoksun olan Mahmut Abbas’ın, Filistin halkıyla Filistin halkının büyük çoğunluğunu temsil eden direniş gruplarının fikrini ve onayını almadan müzakerelere gitmesi haklı olarak birçok kuşkuyu da beraberinde getirdi. Kendi halkından destek almayan bu adamın Filistin davası, toprağı ve bunlarla bağlantılı olan çok önemli konularda büyük tavizler vermesinden endişe ediliyor. Onun için direniş grupları daha şimdiden müzakereleri kabul etmedikleri gibi, Filistin halkını temsil etmeyen Abbas’ın imza atacağı anlaşmaları da tanımayacaklarını ilan ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.