FilistinHaberlerOrtadoğu

Düşmanla pazarlık asla söz konusu olamaz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinde ve parlamentodaki grubunun sözcüsü Dr. Salah el-Berdevil, Hamas hareketinin Oslo Anlaşması’ndan şimdiye kadar Filistin davası konusunda düşmanla hiçbir şekilde pazarlık yapmadığını belirterek, eski Siyonist Bakan Şaul Mofaz’ın Filistin içi ihtilaflardan yararlanmak istediğini ifade etti.

“Filistin” gazetesinin kendisiyle yaptığı ve bugün (10 Kasım Salı) yayınlanan röportajda Berdevil şunları söyledi: “Hamas hareketinin Filistin halkının hak ve sabiteleri konusunda düşmanla hiçbir zaman pazarlığa oturmayacağını Mofaz herkesten daha iyi biliyor. Hamas hareketi Oslo Anlaşması’nı tanımadığı gibi, ondan sonraki süreci de tanımadı ve tanımayacaktır.”

Mofaz’ın Filistin’de yaşanan iç çekişmelerden istifade etmek istediğini belirten Berdevil, “Bunlardan istifade edip, durumu lehlerine çevirmek istiyor. Mofaz ve diğer işgal yöneticileri 15 yıldır anlamsız görüşmeleri sürdürüyorlar ve bu süre içinde Filistin halkına hiçbir şey vermediler. Onların gelecekte de bir şey vereceklerini sanmıyorum” dedi.

Hamas hareketinin Filistin halkının haklarının yüzde birinden bile kesinlikle vazgeçmeyeceğini ve taviz vermeyeceğini söyleyen Berdevil, “İşgal devletinin varlığını kabul etmeden 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulmasını kabul etsek de, taviz konusundaki düşüncemiz asla değişmez. Mofaz’ın teklifi makul değil ve onu asla kabul etmeyiz. Mofaz sadece Filistin’deki ihtilaflardan yararlanmak istiyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.