HaberlerİranOrtadoğu

Düşmanlar gelişmiş İslam ülkesinin bulunmasını istemiyor

İslam Dünyası’nın günümüz meselelerine işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad “insanlığın düşmanları dünyada bir gelişmiş İslam ülkesi olmasını bile istemezler” dedi.

İran ve Cezayir ilişkilerinin derin ve kalıcı olduğuna işaret eden Ahmedinejad “Tahran ve Cezayir ikili ve uluslar arası düzeylerde birçok girişimde bulunabilirler. İki ülke arasındaki mevcut kapasiteleri kullanarak bu yolda tamamlayıcı olabilir” dedi.

Cezayir’in Tahran yeni Büyükelçisi ile görüşen Ahmedinejad iki ülke ilişkilerinin dini inançlar temeline uygun şekillendiğini vurgulayarak, iki millet arasındaki kardeşlik duygusunun, çeşitli alanlarda iş birliğin geliştirilmesi için yetkililer karşısında büyük bir kapasite oluşturduğunu belirtti.

İki ülkenin İslam Konferansı, Bağlantısızlar Hareketi ve 15 Grubu’na üyeliğinin uluslar arası alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için uygun bir fırsat olduğunu vurgulayan Ahmedinejad bugün İslam Dünyası’nda birçok olay meydana geldiğini ve iki ülkenin iş birliğinin, bu meselelerin İslam ümmetinin menfaatleri doğrultusunda sonuçlandırabileceğini hatırlattı.

İnsanlığın düşmanları dünyada bir gelişmiş İslam ülkesinin olmasını dahi istemediğine işaret eden cumhurbaşkanı “Siyonist rejimin kurulması, Irak, Afganistan ve Pakistan’a saldırı ve Yemen olayları, İslam Düşmanlarının bu hedefini gösteriyor. Bu şartlarda İslam ülkeleri, düşmanları hedeflerinde başarısız kalmalarına çalışmalı” dedi.

Tahran ve Cezayir’in çeşitli alanlarda ortak görüşe sahip olduklarını vurgulayan Ahmedinejad “ortak görüşün varlığı, ikili ve uluslar arası iş birliği düzeyinde iki devlet ve millet karşısında kapsamlı bir çalışma programı sunuyor” dedi.

Güven mektubunu teslim ettikten sonra Cezayirli büyükelçi İran İslam Cumhuriyetinin asil bir kültür ve uygarlığa sahip bir ülke olduğunu vurgulayarak, iki ülke ilişkilerinin azami düzeye çıkarmasını bir görev bildiğini de belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.