HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Düşmanların İran’a karşı zafer kazanma umutları yoktur

Düşmanların Orta Doğu’ya egemen olma plan ve programlarına işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, onların hiçbir zaman İran’a karşı zafer kazanma umudunu taşımayacaklarını belirtti.

Lübnanlı gruplar ve parti liderlerine hitaben konuşan Ahmedinejad “bölge milletlerinin düşmanları yüz yıl öncesinden beri stratejik ve hassas Orta Doğu bölgesine egemen olmak için planlar yaptılar ancak onlar İran’a karşı zafer kazanma konusunda umutsuzlar. Düşmanın düşüncesi, Orta Doğu’nun zayıf halkasının Lübnan olduğu yönünde. ancak Lübnan milleti ve devleti ve Lübnanlı gruplar bu düşüncenin yanlış olduğunu ispatladı. Hegemonya düzeni yok olmak üzere ve kurtulmak için Afganistan’a saldırdı. Onlar bu iki ülkede zafer kazanma şansını da kaybettiler ve şimdi Lübnan’a göz diktiler ve Lübnan halkının direnişi de onları sinirlendirdi. Bu arada da yeniden hayat bulmak için İsrail’in de bir zafere ihtiyacı var buna göre tüm Lübnanlıların ve özellikle grup ve parti liderlerinin Siyonistlerin komplolarına karşı direniş ve birlik, beraberliği güçlendirmek için sorumluluğu çok ağır ve önemlidir. İran her zaman Lübnan’ın yanında yer aldı ve şimdi de Lübnan ne zaman isterse yardıma hazır. Bırakın düşmanlar bu birlikten sinirlenerek ölsün. ABD, İngiltere veya Batılı ülkelere Orta Doğu sorunun çözümündeki arabuluculuğuna güvenmek işe yaramaz çünkü onların kendileri Siyonist rejimi yaratanlardır ve aslında olayın bir parçası oldukları için arabulucu rol üstlenemezler” dedi.

Ahmedinejad “düşmanlar, bölge milletleri arasında ihtilaf yaratmak için her fırsatı kullanıyor ve bu arada ülkelerin liderlerinin görevi bu komplolara karşı durmaktır. Hegemonya düzeni, Orta Doğu bölgesine hakim olmak için uzun vadede hazırlandı. Düşmanların Orta Doğu’ya egemen olma nedenlerinden en önemlisi büyük petrol, doğal gaz ve enerji kaynaklarının bulunmasıdır. Doğu-Batı ve Kuzey-Güney yolunu bağlayan büyük bağlantı güzergahı olması düşmanların bu bölgeye hakim olmaya teşvik ediyor. Hegemonya düzeni, dünyadaki birkaç önemli olay ile ilgili soru sorulmasına izin vermiyor. Bunlardan en önemlisi Holocaust meselesidir bir diğeri ise 11 Eylül olaylarıdır. Bu iki olayın gerçeği ortaya çıktığında hegemonya düzeni tarafından bölge işgalinin nedenleri de belli olacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.