HaberlerİranOrtadoğu

Düşmanların ümitlerini boşa çıkarmalıyız

İran’ın dört bir yanında kılınan Cuma namazı hutbelerinde başta İslam dünyası olmak üzere, bölge ve iç meseleler konusunda hatipler cemaati bilgilendirdi. Başkent Tahran’daki Cuma namazı bu hafta Bilgeler Meclisi ve İslam Nizamı Maslahatını Teşhis Konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Refsencani tarafından eda olundu.
Tahran üniversitesinin kampusü ve etraf caddelerinde kılınan Cuma namazına Cuma hatibi Ayetullah Haşimi Refsencani, “İslam cumhuriyeti” ifadesinin sıradan bir protokol ifadesi olmadığını belirterek, bu iki ifade olan “İslam” ve “Cumhuriyeti”nden birisi zarar görmesi durumunda “inkilab”ın zarar göreceğini söyledi.
İslam nizamında temel ölçü halkın oyu olduğunu belirten Tahran Cuma imamı Ayetullah Haşimi Refsencanî, “İran İslam Cumhuriyeti nizamı, hem İslam’a, hem cumhuriyete dayalıdır. ‘İslam cumhuriyeti’ ifadesi bir protokol ifadesi değildir. Bizim inancımıza göre, Kuran’dan, yüce İslam peygamberi ve masum imamlardan bize ulaşan budur” dedi. “Cumhuriyet ve İslam’ın ikisi bir bütündür” diyen Rafsancani, bunlardan birinin zarar görmesi halinde inkılaptan söz edilemeyeceğini belirtti ve “Eğer İslam olmazsa artık yolumuzu kaybetmişiz demektir. Cumhuriyet olmazsa, halk olmazsa, halkın oyu olmazsa hükümetin İslami olduğundan bahsedemeyiz” ifadesini kullandı.
“Anayasaya göre, dini liderin, meclisin, cumhurbaşkanının ve yerel yönetim şuraların doğrudan ya da dolaylı halk tarafından seçildiğini” belirten Rafsancani, “halkın olmadığı yerde İslami hükümetten bahsedilemeyeceğini” söyledi.
Rafsancani, cuma hutbesinde, 12 Haziranda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık 40 milyon kişinin katıldığını belirterek, “bu katılım bir iftihar ve bir onurdur” dedi.
Rahmetli imam Humeyni’nin sürekli olarak halkın görüşlerine saygı gösterdiğini hatırlatan ve “bu gün toplumumuz her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe, vahdete muhtaçtır. Hepimiz, nizam, hükümet, devlet, meclis, emniyet ve halk, yasalar çerçevesinde hareket etmeliyiz.” diyen Tahran Cuma hatibi Haşimi Rafsancani, “Düşmanların ümitlerini boşa çıkarmalıyız” ifadesini kullandı ve rak, “her zamankinden çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğunu, herkesin düşünmesi ve bir çıkış yolu bulunması gerektiğini” belirtti.
Olaylarla ilgili tutuklananların serbest bırakılması ve ailelerine kavuşmalarının sağlanmasını isteyen Rafsancani, “Düşmanların kınamasına, gülmesine ve planlar yapmasına izin vermemeliyiz” dedi.
Seçim sonrasındaki olaylarda zarar görenlerle de dayanışma içinde olunması gerektiğini belirten Haşimi Rafsancani, incitilenlerin gönüllerinin alınması, ellerinden tutulması ve onlarla barışılmasını istedi.
Rafsancani, “Hepimiz bir ailenin üyeleriyiz, İnkılap yolunda şehitler verdik, evlerimizde gaziler var” diyerek halkın birlik ve beraberliğini pekiştirmenin önemine değindi.
Tahran Cuma hatibi hutbesinde, Çin’li Müslümanlara yönelik katliamlara işaretle de, “Çin yönetimi, Çinli müslümanların durumuna dikkat etmelidir. 1 milyar 600 milyonluk İslam dünyasının nüfusu vardır. Yaklaşık 60 bağımsız İslam ülkesi bulunmaktadır. Çinli Müslümanlara karşı baskılar, Pekin yönetiminin lehine olmayacaktır” hatırlatmasında bulundu.
Haşimi Refsencani ayrıca Çin’in yanı sıra, Irak, Pakistan, Afganistan ve Filistin’de yaşanan olaylara işaretle, İslam dünyasına yönelik yapılanları anlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.