DünyaHaberlerKuzey Amerika

DYK : Ahmedinecad’ın konuşmasını engelleyin

Dünya Yahudiler Kongresi, İran Cumhurbaşkanının dünyayı Siyonizm tehlikesi konusunda düşünmeye davet edeceği endişesiyle bir bildiri yayınlayarak, uluslararası topluluğu Ahmedinejad’ın BM’de yapacağı konuşmasını boykot etmeye çağırdı.

Merkezi New York’ta olan Dünya Yahudiler Kongresi, İran Cumhurbaşkanının BM Teşkilatında yapacağı konuşmasında Siyonizm tehlikesi konusunda dünyayı düşünmeye davet edeceği endişesiyle bir bildiri yayınlayarak, dünya topluluğunu Dr Ahmedinejad’ın söz konusu konuşmasını boykot etmeye çağırırken, İran Cumhurbaşkanının fikirlerini rahat rahat dile getirmesine müsaade edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Yahudiler Kongresi Başkanı Ronald Lowder, konuyla ilgili olarak “Biz, BM üyesi ülke liderlerinden, sivri sözleri ve tehditlerini ifade etmek için her fırsatı kullanan İran Cumhurbaşkanının BM’de olacak konuşmasının önlenmesini istiyoruz” dedi.

Dünya Yahudiler Kongresi ayrıca “Bu Genel Kurul üyelerinin, Ahmedinejad’ın onların önünde kendi eleştirilerini rahatça dile getirmesine müsaade etmemeleri ve ona mani olmaları gerekiyor” diye vurguladı.

Dünya Yahudileri Kongresi, Ahmedinejad’ın yahudilik, İsrail, holokast düzmecesi ve siyonizm hakkında dile getirdiği fikirlerin, dünyada İsrail ve siyonizme karşı bir uyanış ve bilinçlenmeye neden olduğu, bunun da İsrail ve siyonizmin gücünü zaafa uğratarak yahudilerin dünya çapındaki itibar ve yarattıkları korku imparatorluğunu çökerttiği gerekçesiyle Ahmedinejad’ı İsrail’in ve siyonizmin 1 numaralı düşmanı ilan etmiş bulunuyor.

Ahmedinejad, İran’ın eski başbakanı Mir Hüseyin Musevi’yle, eski Cumhurbaşkanı Hatemi’nin bunu seçim öncesinde kendisine hatırlatması ve onu bu nedenle eleştirmesi üzerine Ahmedinejad bunu kendisi için bir iftihar saydığını ve siyonistleri ürkütüp geri adım atmaya zorlayabildiği için Yüce Allah’a şükürde bulunduğunu belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.