AfrikaHaberler

Ebola bahanesiyle katliam hızlandı, son üç günde 1250 kişi öldü

Ebola bahanesiyle katliam hızlandı, son üç günde 1250 kişi öldü. Eboladan yaşamını yitirenlerin sayısındaki ani artışının birçok ölüm vakasının kayıtlara geçmemiş olmasından kaynaklandığı sanılıyor.

Batı Afrika’da yayılmaya devam eden ebola virüsünden ölümlerin sayısı her geçen gün artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, sadece Çarşamba gününden bu yana bin 250’yi aşkın kişi yaşamını yitirdi.

WHO tarafından yayınlanan son ebola bilançosunda, çoğunluğu Liberya, Sierra Leone ve Gine’de olmak üzere 16 bin 169 kişinin ebola virüsüne yakalandığı, bu kişilerden 6 bin 928’inin ise yaşamını yitirdiği kaydedildi. WHO, Çarşamba günü açıklanan son verilere göre, bin 250’yi aşkın kişinin daha hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

WHO tarafından Çarşamba günü açıklanan bir önceki rapora göre, Liberya, Sierra Leone ve Gine’de ebola virüsüne yakalananların sayısı 15 bin 935, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 5 bin 674 olarak verilmişti.

Eboladan yaşamını yitirenlerin sayısının iki gün içerisinde ani artışının birçok ölüm vakasının kayıtlara geçmemiş olmasından kaynaklandığı sanılıyor.

1976’dan bu yana Afrika’da görülen en ölümcül ebola salgını bu yıl görülüyor. Mart ayında Batı Afrika’da yayılmaya başladığı tespit edilen ebola salgınının ilk kurbanının Gine’de geçtiğimiz Aralık ayında yaşamını yitiren 2 aylık bir bebek olduğu tahmin ediliyor.

Ebolanın henüz kesin bir tedavisi bulunmazken, virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 50 ila 60 kadarının ölebileceği varsayılıyor. Şimdiye kadar yaşamını yitirenler arasında Batı Afrika’daki salgınla mücadele eden yüzlerce sağlık ve insani yardım görevlisi de bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.