HaberlerIrakOrtadoğu

Ebu Cafer el-Esed: Felluce’nin Temizlenmesi Uzun Sürerse Gönüllü Halk Güçleri Harekete Geçecek

Irak gönüllü halk güçleri sözcüsü, “eğer operasyon uzun sürecek ve çatışmalar yıpratıcı bir savaşa dönüşecek olursa bizim güçlerimiz Felluce’nin kurtarılması için harekete geçecektir” vurgusu yaptı.

Tesnim haber ajansına 15 Şaban’da başlayan operasyonun son durumunu değerlendiren Irak Gönüllü Halk Güçleri resmi sözcüsü Ebu Cafer el-Esed şöyle konuştu: 15 Şaban’da başlayan Felluce’nin kurtarılması operasyonunun birinci ve ikinci aşaması sona erdi ve bu aşamalarda önceden belirlenen hedeflerimizin tamamına ulaşmayı başardık. Şu anda Felluce 360 derece kuşatma altındadır. Sadece nehrin kuzey köşesindeki küçük bir bölge şu anda teröristlerin kontrolündedir ve bizim güçlerimiz orayı da temizlemek için çaba gösteriyorlar.

Şehrin temizlenmesinin gecikmesinin asıl sebebi, Felluce’de çok sayıda sivilin bulunmasıdır. Şu anda özellikle batı bölgeleri olmak üzere Felluce’nin içerisinde 40 binden fazla insan bulunuyor. Şimdiye kadar 8 bin sivil vatandaş şehirden çıkmışlardır ve var olan bilgilere göre yaklaşık 40 bin kişi daha Felluce’nin içerisindedir.

Felluce’nin kurtarılması operasyonun durdurulması için siyasi baskıların olduğu yönünde çıkan haberlere değinen el-Haşad el-Şabi gönüllü halk güçleri sözcüsü şöyle ekledi: Operasyonların durdurulması yönünde bize yapılan herhangi bir baskı yoktur. Bazı siyasi gruplar askeri güçlere baskı yapmış olabilir ancak bizim üzerimizde bir baskı yoktur ve Felluce’nin etrafındaki bütün bölgelerde bulunmaktayız.

Ebu Cafer el-Esed sözlerinin sonunda şöyle ekledi: Askeri güçler ne zaman bize ihtiyaç duyacak olsa veya hükümet bizden istekte bulunacak olsa Felluce şehrine gireceğiz. Aynı şekilde operasyonun uzun sürmesi halinde çatışmaların yıpratıcı bir savaşa dönüşmesinden korkuyoruz. Bu nedenle de eğer Felluce’nin operasyonu uzun sürecek olursa harekete geçeceğiz.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.