FilistinHaberlerOrtadoğu

Ebu Merzuk: Hamas Artık Bölünmüşlük Halinin Tarafı Değil

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin uzlaşısının tehlikede olduğunu ve gidişatının düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Ebu Merzuk, Fetih hareketini şüphecilikten kurtulup anlaşmaları uygulamaya davet ederek, Hamas’ın artık Filistin’deki bölünmenin tarafı olmadığını ifade etti.

El-Quds gazetesinin dünkü (10 Ocak Çarşamba) sayısında yayınlanan röportajda geçen hafta uzlaşıyla ilgili yaptığı açıklamaların kötümserlik değil durum tespiti olduğunu belirten Ebu Merzuk, o açıklamaları yanlışların düzeltilmesi için yaptığını bildirdi.

Ebu Merzuk, ulusal hakların korunması temelinde uzlaşının gerçekleşmesi için Hamas’ın her türlü engeli ortadan kaldırmaya hazır olduğunu açıkladı.

“Çok şey verdik. Ulusal uzlaşıyı ve Filistin halkının çıkarını hareketin çıkarlarına tercih ettik. Hükümet idare komitesini feshettik. Şubat 2017’de Başkan’ın ulusal birlik hükümeti kurmak için istişarelere başlaması konusunda anlaştığımız halde hükümeti Gazze’ye kabul ettik” diyen Ebu Merzuk, mevcut hükümeti başarısız bulmalarına rağmen bakanlıkları kendisine teslim ettiklerini hatırlattı.

Sayıları 1600 civarında olan eski memurların görevlerine dönmelerini kabul ettiklerini ve Gazze Şeridi kapılarının tamamını hükümete teslim ettiklerini belirten Ebu Merzuk, Hamas’ın birleştirici bir dil kullandığını ve buna karşılık Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımları kaldırmak için hiçbir adım atmadığına işaret etti.

Fetih hareketinin Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda inat ettiğini kaydeden Ebu Merzuk, buna rağmen Hamas’ın şu an siyasi bölünmüşlüğün tarafı olmadığını ve milli birliği desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.