FilistinHaberlerOrtadoğu

Ebu Merzuk: Hamas uzlaşı için gereken bütün adımları attı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın barış ve güven tesisi için somut adımlar attığını belirterek, Fetih’ten de bu konuda ciddi adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

Ebu Merzuk’un, Londra’da çıkan El-Hayat gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda Filistin uzlaşısını geciktiren veya onu engelleyen tarafı göstermekten imtina etmesi dikkat çekti.

Ebu Merzuk Hamas hareketinin attığı pratik adımlara örnekler vererek şunları söyledi: “Hamas hareketi Mahmut Abbas’ın Gazze’deki evini Fetih hareketine teslim etti, Seçimler Komisyonunun rahat çalışması için büro açmasını kabul etti, Gazze’de bulunan bütün Fetih mensuplarının pasaport çıkarmalarına izin verdi, Gazze’den kaçan 80 kadar Fetih liderinin bölgeye dönmesini sağladı ve 43 tutukludan 27’sini serbest bıraktı. Bunların yanında uzlaşı sürecine olumlu katkı sağlayacak başka adımlar da attı.”

Filistin ulusal hükümetinin kurulmasına da değinen Ebu Merzuk, hükümet dosyasını hayata geçirmeyi Ortadoğu Dörtlüsü’nün açıklama yapmasına bağlamanın doğru olmadığını, dosyanın hayata geçirilmesi için Mahmut Abbas ile uzlaşma sağlandığını ifade etti.

Ebu Merzuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümet dosyası için görüşmeye hazırız. Uzlaştığımız tarihte bu dosyanın masaya yatırılması gerekir. Bizim tavrımız bu, şimdi Fetih’ten açıklama ve tavır bekliyoruz.”

Fetih yönetiminin Ürdün’ün başkenti Amman’da işgal rejimiyle görüşmelerde bulunmasını da eleştiren Ebu Merzuk, yapılan görüşmelerin sadece Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun politikalarına hizmet ettiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.