FilistinHaberlerOrtadoğu

Ebu Merzuk: Kahire’de Başta Gazze Olmak Üzere Filistin Halkının Sorunlarını Görüştük

Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden Hamas heyetiyle Mısır istihbaratı arasındaki görüşmelerin dün (12 Temmuz Perşembe) gece geç saatlerde sona erdiğini belirten kaynaklar, görüşmelerin çok kapsamlı geçtiğini ifade ettiler.

Heyette yer alan Hamas Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Hamas hareketiyle Mısır istihbaratındaki kardeşlerimiz arasında yapılan görüşme gece geç saatlerde bitti. Görüşmede başta Gazze halkının yaşadığı sıkıntılar olmak üzere Filistinlilerin sorunları masaya yatırıldı” dedi.

Görüşmenin çok kapsamlı ve önemli olduğunu belirten Ebu Merzuk, Filistin dosyasından sorumlu heyetin başarısını temenni ettiklerini söyledi.

Mısır’ın daveti üzerine geçen Çarşamba günü Hamas’ın içerdeki ve dışarıdaki liderlerinden oluşan bir heyet Kahire’ye gitmişti.

Konuyla ilgili olarak o gün açıklama yapan Hamas sözcüsü Fevzi Burhum “Hamas heyeti, ikili ilişkileri, Filistin sahasındaki gelişmeleri Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere bugün Kahire’ye gidecek” ifadesini kullanmıştı.

Hamas heyetinin Kahire’ye yaptığı ziyaretin, Kahire’nin Fetih ile Hamas arasında yeni bir barış girişiminde bulunacağına dair bilgilerin sızdırıldığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Salı günü ise Hamas Ofisi tarafından yapılan açıklamada, hareketin Kahire’nin davetine olumlu cevap verdiği hatırlatılarak, hareketin ortaklık esası üzerinde birlik ve uzlaşı sağlama arzusu içinde olduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.