AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Ebu Merzuk Mısır’a: İçişlerinize Karışmıyoruz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın Mısır’ın içişlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddetti ve Mısır İçişleri Bakanı’nın Hamas’a yönelttiği suçlamaların gözden geçirilmesini istedi.

Ebu Merzuk, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki kişisel sayfasında dün akşam (7 Mart Pazartesi) yayınladığı açıklamada, Hamas ve Kahire arasındaki krizi aşmak için sarf edilen yoğun çabalardan sonra Mısır İçişleri Bakanı’nın çıkıp Mısır Başsavcısı Hişam Berakat’ın öldürülmesi olayıyla ilgili sürpriz bir şekilde Hamas’ı suçladığını söyledi.

Suçlamaların silahının sadece işgalci düşmana dönük olduğunu sürekli vurgulayan direnişi doğrudan hedef aldığını belirten Ebu Merzuk, Mısır’da hiç kimsenin ümmetin başını dik tutan direnişe karşı olamayacağını ifade etti.

Fetih Hareketi liderlerine ve sözcülerine de seslenen Ebu Merzuk, “Filistin halkının reddettiği, Filistin direnişine zarar verecek ve iki halk arasındaki ilişkileri bozacak tavırları sizden kim istedi?” diye sordu.

Fetih Hareketi sözcülerinden ve liderlerinden bazıları Mısır İçişleri Bakanı’nın asılsız suçlamalarına destek vererek Hamas’ın cezalandırılmasını istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.