İslami Davet

Ebu Sitte: Dönüş Hakkı Olmadan Bölgede Barış Gerçekleşemez

28 Eylül 2017 11:04

Filistin Diasporası Halk Konferansı Genel Kurulu Başkanı Selman Ebu Sitte, Filistinlilere topraklarına dönüş ve geleceklerini belirleme hakkı verilmeden bölgede barışın mümkün olmadığını söyledi.

Ebu Sitte, mültecilerin dönüş hakkının Birleşmiş Milletler kararlarına da uygun olduğunu ve söz konusu kararlarda tekrar tekrar vurgulandığını hatırlattı.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki toplantısında Filistin’deki durumun ele alındığı oturumda Filistin Dönüş Merkezi adına konuşan Ebu Sitte, 1948’den bu yana İsrail’in Filistin halkına yönelik çok büyük ihlaller yaptığını, 675 köyün boşaltıldığını ve Filistin halkının üçte ikisinin zorla göç ettirildiğini belirtti.

İşgal rejiminin ihlallerinin uzun bir liste oluşturduğuna işaret eden Ebu Sitte, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukaya ve Batı Yaka’daki ırkçı ayrım duvarına dikkat çekti.

İşgal rejiminim ırkçı ayrımcılık yaptığını kaydeden Ebu Sitte, işgalcilerin kutsal mekanlara yönelik ihlallerine de değindi.

Ebu Sitte, Belfour Deklarasyonu’nun 100’üncü ve Filistin’in işgalinin 70’inci yıldönümünde bu trajik durum karşısında gerçek anlamda çözümler aranması gerektiğini söyledi.

Ebu Sitte: Dönüş Hakkı Olmadan Bölgede Barış Gerçekleşemez Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık