FilistinHaberlerOrtadoğu

Ebu Zuhri: “İşgal Yönetimi Görüşmeleri Yahudileştirmeye Örtü Yapıyor”

Hamas resmi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Abbas yönetiminin işgalcilerle masa başı görüşmelerine dönme kararı almasından sadece işgal devletinin yararlandığını vurgulayarak, bu görüşmelerin yeni yerleşim birimleri inşa etme ve yahudileştirme işlemlerini hızlandırma faaliyetlerine bir örtü olarak kullanıldığını dile getirdi.

Dr. Sami Ebu Zuhri, bugün yaptığı yazılı açıklamasında, görüşmelere başlanması karşılığında bazı esirlerin serbest bırakılacağına dair vaatlerin alındığı iddialarının da bu konuda gerekçe olarak kullanılamayacağını ifade etti. Esirlerin özgürlüklerine kavuşturulmalarının onların kendi doğal hakları olduğunu hatırlatan Ebu Zuhri, bu meşru hakkın da böyle meşru olmayan bir projenin dayanağı olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Bu arada işgal yönetimiyle masa başı görüşmelerine dönülmesi karşılığında işgal zindanlarındaki bazı esirlerin serbest bırakılması yönünde vaatler alındığı iddiasını gerekçe olarak kullanan Abbas yönetimi Filistin direnişi mensuplarını tutuklamayı da sürdürüyor. Abbas yönetimine bağlı güvenlik güçlerinin son olarak Batı Yaka’nın Kalkiliya, el-Halil ve Selfit şehirlerinde üç Hamas mensubunu tutukladıkları, üç Hamas mensubunu da karakollara çağırdıkları bildirildi. Bazı yerlerde Hamas’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’ne mensup gençlerin ailelerinin ikamet ettiği evlere baskınlar düzenlenerek, aynen işgal askerlerinin başvurduğu çirkin yöntemlerle sıkı aramalar yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.