HaberlerKuzey Amerika

Edward Snowden 21 ülkeye siyasi sığınma başvurusunda bulundu

ABD’nin “telekulak” sırlarını açığa çıkaran CIA eski çalışanı Edward Snowden aralarında Rusya, Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu 21 ülkeye siyasi sığınma başvurusunda bulundu. Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Snowden’ın dünyanın korumasını hak ettiğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden hala Rusya’nın başkenti Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’nın “yeşil bölgesi”nde bulunuyor.

WikiLeaks, Snowden’ın çoğu Avrupa ülkesi 21 ülkeye siyasi sığınma için başvuru yaptığını açıkladı. Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı konsolosluk bölümü yetkilisi Kim Şevçenko da, Edward Snowden’ın İngiltere vatandaşı Sara Harrison aracılığıyla siyasi sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

NSA’nın dünyada milyonlarca kişi ve kurumun telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini İngiliz Guardian, Amerikan Washington Post ve Alman Der Spiegel dergisine sızdıran Edward Snowden’ın siyasi sığınma için başvurduğu ülkeler şunlar:

“Ekvador, İzlanda, Avusturya, Bolivya, Brezilya, Çin, Küba, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İrlanda, Hollanda, Nikaragua, Norveç, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre ve Venezuela.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.