HaberlerIrakOrtadoğu

Eğer Merciiyetin Fetvası Olmasaydı Irak Yok Olurdu

Irak Bedir Teşkilatı Genel Sekreteri Hadi El-Amiri, IŞİD’e karşı bütün halkın katılımıyla kazanılan zaferin tarihi bir destan olduğunu açıkladı.

IŞİD’e karşı kazanılan zaferin kutlandığı bir meclise katlan Hadi El Amiri şu ifadelerde bulundu: ‘Biz çok zor bir imtihandan geçtik. Konu, Irak’ın güçlü ve tek bir ülke olarak kalması ya da bu ülkenin terörist grupların kontrolü altında bölünmesiydi.

Herkes Irak’ın yok olacağını, sadece adının kalacağını ve terörizmin Irak’a galip geleceğini düşündü. Bu bağlamda geniş çaplı medya propagandaları da yapıldı ve bu düşünce maddi olarak ve medya boyutunda desteklendi. Herkes susmuştu, ta ki Ayetullah Sistani’nin fetvasına kadar. Onun fetvası sayfayı çevirdi. Eğer bu fetva olmasaydı Irak yok olurdu. Bu yüzden bugün bu zaferi kutluyoruz. Bu tebriki hak eden, bu zaferin asıl sahibi Ayetullah Sistani’dir. Aynı şekilde evlatlarının pak kanıyla kazanılan bu zaferden dolayı şehit ailelerini tebrik ediyorum, onların kanı olmasaydı bu zafer kazanılamazdı.’

El Amiri aynı zamanda, Haşdi Şabi’ye, Irak’taki kabilelere ve IŞİD’e karşı savaşta destek veren ve bu zaferde payı olan herkese teşekkür etti.

Bedir Teşkilatı Genel Sekreteri şunları söyledi: ‘Bu zafer, Irak için ülkesinin bütün evlatlarının katıldığı tarihi bir destandır. Bazıları Iraklıların bu zaferdeki rolünü küçük göstermeye çalışıyor ve falan taraf ya da uluslararası koalisyon bu zaferi kazandırdı diyor. Onlar bu kadar şehit veren bu halka bir yer vermek istemiyorlar.

Biz halkımıza ve merciiyete verdiğimiz söze bağlı kalacağız ve bu yolda işlerimize devam edeceğiz ve hiç kimsenin topraklarımıza el uzatmasına izin vermeyeceğiz.’

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.