AfrikaHaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Eğer sabreder ve direnirseniz zafer sizin olur

Lübnan İslami Direniş Hareketi Hizbullah, dün Dahiya bölgesinde düzenlediği bir programla, Arap dünyasındaki devrimci hareketleri desteklediğini ilan etti.

Programda konuşan Genel Sekreter Seyyid Hasan Nasrullah “Bugün burada Mısır, Tunus, Libya, Yemen ve Bahreyn halkının yanında olduğumuzu, devrimlerini ve intifadalarını desteklediğimizi göstermek için toplanmış bulunmaktayız. Lübnan direnişinden Libya’daki devrimcileri saygıyla selamlıyorum. Yemen halkına karşı işlenen katliam karşısında sessiz kalmak asla kabul edilemez. Yemen halkının direnişini ve silahlı bir halk olmasına rağmen gösterilere sivil olarak devam etmesini selamlıyoruz. ” dedi.

Temmuz savaşı günlerinde Arap ve İslam dünyasındaki direniş eksenli destek gösterilerine dikkat çeken Nasrullah “Esas olan oralardaki direniştir. Fakat bizlerin buradan vereceği destek, Temmuz savaşında olduğu gibi oralardaki direnişe tesiri olacaktır. Biz, sizleri destekliyoruz. Sizin yanınızdayız. Sizin çıkarınıza olacak her şeyi elimizden geldiğince yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Mısır’daki devrime destek olmak için yaptığı konuşmasındaki temel çizgileri bir kez daha vurgulayan Nasrullah, Arap dünyasındaki halk devrimlerinin arkasında Amerika’nın durduğu iddialarını “zalimce” bulduğunu ifade etti. Nasrullah “Bu devrimleri başlatan kadını, çocuğu ve yaşlısıyla halkın ta kendisidir. Sonrasında bu devrime, siyasi hareketler eklemlendi. Biz, Amerika’ya boyun eğen, Amerika’nın bölgedeki projelerine hizmet eden rejimlerden söz ediyoruz. Amerika’nın bu tür rejimlere karşı, halk intifadalarını başlatması mümkün müdür? Bu makul değildir” dedi.

Nasrullah “Ellerini havaya kaldıran ve göğsünü açan sonra da “bize ateş açın” diyenleri görüyoruz. Bu, katliam ve korkutmanın, göstericileri meydandan çıkarmak için yetersiz kaldığının göstergesidir. İlahi bir kanun vardır. Eğer halk, bu derece bir irade, sabır ve kurban olmaya hazır hale gelmişse, bu halk asla yenilmez. Ne Amerika ne İsrail ne de dünyadaki başka bir rejim bu halkı yenebilir. Lübnan’dan direnen halklara olan mesajımız: Eğer sabreder ve direnirseniz. Eğer, Allah’ın size zafer bahşedeceğine inanırsanız, zafer sizin olur” diye konuştu.

Arap dünyasındaki devrim hareketlerine karşı Amerika’nın yaklaşımına dikkat çeken Nasrullah, “Amerika, devrimleri destekler bir görünüm içerisinde. Fakat halklar, Amerika’nın bu siyasetine karşı yeterli bilinç düzeyine sahiptir” dedi.

Konuşmasının devamında Nasrullah, Arap halklarının devrim sürecinde, devlet başkanının değişmesini istemekle yetinmediğini, devlet başkanının ülke dışına çıkmasından sonra diğer taleplerini de gerçekleştirmek için meydanı terk etmediğini ifade etti. Nasrullah, Amerika ve batı ülkelerine, Libya halkının devrim girişimini bastırmak için Muammer Kaddafi’ye gerekli vakti tanıdığını, Amerika ve batının önceliğinin Kaddafi’nin hükümette kalması olduğunu belirtti.

Bahreyn’deki sivil halkın meşru taleplerine karşı rejimin şiddet kullanarak yanıt vermesine tepki gösteren Nasrullah,“Bahreyn halkının meşru taleplerine karşı işlenen katliamlara neden sessiz kalınıyor? Onlar, Şii olduğu için mi? Bahreyn’deki muhalefetin Şii olması, meşru haklarının gasbedilmesini mi getiriyor. Nerede insaf nerede adalet?” diye sordu.

Nasrullah “Biz, Şii ve Sünniler olarak hep birlikte Filistin halkının yanında durduk. Hiç kimse bize Filistin halkının mezhebini sormadı… Biz, hem Mısır hem Tunus hem de Libya halkının devrimini destekledik. Bu bizim onlara yaptığımız bir iyilik değildir. Tam aksine onlara karşı görevimizdir. İmam Hamaney de Filistin halkına karşı tarihi duruşunun yanı sıra Mısır, Tunus ve Libya halklarının devrimlerini destekledi. Bu desteğin arkasında da mezhepsel dürtüler mi var? Yoksa esas dürtüler insani ve ahlaki midir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.