HaberlerIrakOrtadoğu

Eğer Taklit Mercilerinin Desteği Olmasaydı Musul’da Zafer Elde Etmek İmkânsız Olurdu

Irak Seyyid-üş Şüheda Taburları Komutanı Ebu Âla el Velai, Tesnim Haber Ajansına yaptığı açıklamada: Musul’da IŞİD teröristlerine karşı yürüttüğümüz operasyonda kazandığımız zafer dolayısıyla başta Ayetullah Sistani olmak üzere tüm Irak halkına tebrik arz ediyorum. Şuanda Musul’un yalnızca küçük bir bölgesinde 450 terörist muhasara altında bulunmakta ve Irak güçleri şuan bu bölgeyi temizlemektedirler. 72 saat içerisinde şehrin tamamen temizlendiğini duyuracağız. Şehrin eski yerleşim yerlerinin birçoğu bombalanmış durumda ve operasyon bittikten sonra nizami mühendisler bu bölgelerin temizlenmesini yapacaklar.

El Velai, dini merciliğin terörizm ile mücadelede ve bu zaferi elde etmedeki yeri hakkında şöyle söyledi: Merciliğin desteği ve vermiş oldukları cihat fetvaları olmasaydı, hiçbir şekilde böyle büyük bir zafere şahitlik edemezdik. Bildiğiniz gibi IŞİD, Irak’ın üçte birlik kısmından fazlasını işgal etmişti ve birçok alan da bu grup tarafından ele geçiriliyordu. Musul’un düşüşüyle bu şehirde bulunan 2600 zırhlı ve nizami araç ile birlikte şehir sakinlerinin araçları ve Irak Ordusu’nun 4 taburunun mühimmatı teröristlerin eline geçmiş oldu. Elbette şunu da söylemeliyim ki bu istatistikler yalnızca Musul Şehri ile ilgilidir. IŞİD teröristleri, El Anbar, Bici, Samerra çevresi ve ilerledikleri diğer şehirlerde ve alanlarda büyük miktarlarda teçhizat elde etmiş ve Bağdat yakınlarına kadar ilerlemişlerdi.

Irak Seyyid-üş Şüheda Taburları Komutanı, teröristlerin bu yenilgilerini karşılığı intikam amaçlı yeni eylemlerde bulunma ihtimallerine yönelik şunları söyledi: Irak halkı IŞİD teröristlerinin Musul’da düştüğü haberini aldıktan sonra bu şehrin tamamen teröristlerden temizlendiği haberini beklemekteler ve aynı zamanda bu terörist grubun intikam amaçlı yeni eylemlerde bulunmalarından da endişelenmekteler. Geçtiğimiz yıl Gönüllü Halk Güçlerinin Felluce’de edindiği galibiyetin ardından Ramazan Bayramı’ndan sadece birkaç gün sonra teröristler intikam amaçlı eylemlerde bulundular ve Bağdat’ın El Kerade bölgesinde bomba yüklü bir kamyon patlatarak 400’den fazla insanın şehit olmasına neden oldular.

Iraklı komutan, ordunun olası terör eylemlerine karşı hazırlıklı olduğunu bildirdi ve söyledi: Şuanda Bağdat güvenlik güçleri hazır ol pozisyonunda Musul’un tamamen temizlendiği haberini beklemekteler. Aynı zamanda da IŞİD teröristlerinin telafi amaçlı hamleleri hakkında da endişelerimiz mevcut. Bir Irak Haşdi Şabi Askeri olarak ve Seyyid-uş Şüheda Taburları komutanı olarak, bu zaferi muhterem Şia merciliğine ve şehit aileleri olmak üzere bize destek veren herkese takdim ediyorum.

El Velai, açıklamalarına şöyle devam etti: Haşdi Şabi Güçlerinin bir sonraki adımı Irak-Suriye sınırına doğru hareket edip bölgeyi kontrol altına almaktır. Sanıyorum ki askeri operasyon fazından emniyet ve güvenlik operasyonu fazına geçiş yapacağız. Emniyet ve güvenlik operasyonları daha zor ve karışık olacak. Çünkü IŞİD’li teröristler güvenlik ve emniyet alanında çok fazla tecrübe sahibiler. IŞİD’li esirlerin itiraflarına göre 20 binden fazla terörist Musul’da bulunuyordu ve bunların 3 bini yabancı uyruklulardan oluşmaktadır.

Irak Seyyid-üş Şüheda Taburları Komutanı: Musul’un temizlenmesi operasyonlarında yaklaşık 5 bin IŞİD’li terörist öldürüldü ve elimizde olan bilgilere göre bölgede 15 bin terörist kaldı. Bunların 10 binden fazlasının bölgeden kaçtığını hesaba katarsak, 5 bin teröristin insanların arasına karıştığını ve Irak güçlerine karşı yeniden yapılanma için hazır beklediklerini söyleyebiliriz.

Ebul Âla El Velai, IŞİD karşıtı güvenlik operasyonları hakkında şöyle söyledi: Kalan teröristleri bulmak ve onlarla savaşmak, geniş bir güvenlik operasyonu gerektiriyor ve sanıyorum ki bu 3 yıldan fazla zaman gerektirmektedir. Teröristler yüksek güvenlik özelliklerine sahipler ve bazı bölgelerde halkın desteğine sahipler.

Iraklı Komutan son olarak: “Bu teröristlerin bir kısmı Amerika’nın himayesi ile Irak-Suriye sınır şeridinde merkezlenmiş ve buranın kontrolünü ele geçirmiş durumdalar. Bizim birliklerimiz ise “Ummul Ceris”den “Tel-li Sufuk” çevresi gibi bazı sınır bölgelerinin kontrolünü ele geçirmiş bulunmakta ve gece dürbünleri ve çeşitli dürbünler ile IŞİD teröristlerinin Irak topraklarına 15 kilometrelik bir mesafe uzaklıkta Suriye topraklarındaki toplanmalarını inceliyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.