HaberlerEhl-i Beytİranİslami VahdetOrtadoğuRöportajlar

Ehl-i Beyt, müslümanların kaynaşma noktasıdır

İmam Rıza Aleyhisselam ve Ehli Beyt Aleyhimusselam İslam Dünyası’nın Sermayesi ve Müslümanların Kaynaşma Noktasıdır.

İmam Rıza Aleyhi selam ve Ehli Beyt Aleyhim selam İslam dünyasının sermayesidir. İmamların makamlarını güçlendirmek Müslümanların yararınadır, aksi halde ise zararlarına olacaktır.

Yüce Rehberlik Makamı Bi-se Üyesi “Rahimi”, sekizinci İmam’ın hareminin Ehli Sünnet içinde ki yerine değinerek: İmam Rıza Haremi üniversiteler boyutunda, yayımlanan eserlerde ve kendi içinde ki kültürel ve ilmi çalışmalarda dostluğun, birliğin ve yakınlığın sembolü olabilir. Dünyaca tanınmış mezhebi bir merkez olduğundan dolayı da İslami Birliğin hüküm sürmesinde anahtar rolünü üstlenebilir, dedi.

“Rahimi” İslam dünyasının birliği konusunda itirafta bulunarak: İslami birlik ortak İslami esas ve temellerle birlikte şahısların, grupların, fırkaların ve mezheplerin yakınlaşması ile oluşur, dedi.

“Doktor Rahimi” uluslararası ilişkilere de dikkat çekerek şunları söyledi: Bizim asıl sorunumuz, birçoğu İslam ve Peygamber Sallallahu aleyhi ve alih’in öğretileri ile alakası olmayan ve hatta onlara ters düşen inançları İslam Dünyası’na sokmaktır. Bu tür sorunlar zamanla İslam Dünyası’nı dağınık bir dünya haline getirmiştir.

İslam Camiası’nda ihtilafların azalmasına yönelik dört ana unsura işaret ederek onları şöyle sıraladı: “Karşılıklı saygı, aşırıcılıkla mücadele, adalete riayet etme ve kanunlar etrafında birleşmek.”

Meşhet Üniversitesi Siyasi İlimler Fakültesi İlmi Heyeti Üyesi “Rahimi”: Bana göre kültürel ve din amaçlı sloganların yanı sıra, İslami birliği de uygulamalı olarak göstermeliyiz, dedi.

“Rahimi” müslümanlar arasında vahdetin olmayışının Filistin işgali, geri kalıcılık, Müslümanların devlet yönetiminde işgüzarlık ve yabancı ülkelerin yönetimlere müdahale etmeleri gibi buhranlara sebep olduğunu söyleyerek: Bizim ülkemizde özgürlük var ama yabancılar diğer müslüman ülkelere birçok müdahalelerde bulunarak kaderlerini etkiliyorlar. Bu sorunun ortadan kalkması için vahdet en güvenli yoldur ve önemli stratejik yapıya sahiptir, dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 18 Eylül 2020 (16) içerik yüklenmiştir.