HaberlerOrtadoğuSuriye

Ehli Sünnet Alimlerinden Şeyh Ahmet Bedrettin Hassun: Kudüs’ün Geri Alınmasının Yolu Suriye’nin Korunmasından Geçiyor

Suriyenin Baş Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun, Suriye’yi korumanın Lübnan, Arap ve İslam uluslarını koruma anlamına geldiğini, aynı zamanda Kudüs’ü geri almanın yolu olduğunu belirterek Suriye muhalefetine Suriye’yi kurtarmak için diyalog masasına oturma ve halk arasında bütünlüğü sağlama çağrısı yaptı.

Müftü Hassun, Suriye’nin Lübnan Büyükelçiliğinin Uluslar arası İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Topluluğu iyi niyet heyetinin onuruna dün düzenlediği törende, Suriye’nin evlatlarının kanını Filistin, Arap ve İslam âleminin birliği için büyük bir bedel olarak ödediğini, maruz kaldığı katliam ve yıkım karşısında yalnız bırakılamayacağını belirtti.

Düzenlenen toplantının Suriye muhalefetine diyalog masasına oturması ve Suriye halkı arasında bütünlüğü sağlaması için bir çağrı niteliği taşıdığını bildiren Hassun, bu vatanı korumanın önemine vurgu yaptı.

Müftü Hassun, İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Topluluğunun aynı zamanda halklar, dünya ve İslam evlatları ve insanlar arasında uzlaşma sağlama misyonu üstlendiğine işaret etti.

Diğer yandan Suriye’nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdülkerim, Suriye’nin tarihin her aşamasında uyum, ortak yaşam, insanlar arasında saygının modeli ve semavi dinlerin buluşma noktası olduğunu söyledi.

Suriye’nin maruz kaldığı saldırının bu aydınlık görüntüyü, Müslümanlar arasındaki birliği, hoşgörüyü, onur ve topraklardan ödün vermeği reddeden Suriye’nin rolünü hedef aldığını belirterek Filistin’in Suriye’nin pusulası olarak kalacağını ve zaferin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Uluslar arası İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Topluluğu Genel Sekreteri Şeyh Muhsin el-Eraki ise, İslam en önemli iki insani şartından birinin Filistin’i ve Filistin halkının hakkını savunmak olduğuna dikkat çekerek Filistin’in kurtulması ve Filistin’deki düşmanın yenilgiye uğratılması halinde her alanda zafere ulaşılacağının altını çizdi.

İslam’ın ikinci şartının ise, ulusu en büyük düşman olan uluslar arası hegemonya ve müttefiki Siyonist rejime karşı bir araya getirmek ve saflarını birleştirmek olduğunu bildirerek pusulayı içeriye doğrultup birbirimizi öldürmek yerine düşmana yöneltmek gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Haziran 2021 (21) içerik yüklenmiştir.