HaberlerİranOrtadoğu

EKO üyesi 10 ülke ile turizm anlaşması imzalandı

İran Kültürel Miras, El sanatları ve Turizm Taşkilatı Başkanı Yardımcısı, EKO üyesi 10 ülke ile karşılıklı turizm prensip anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

İran’a gelen turistlerin %70 ila %80’inin 10 EKO ülkesinden olduğunu hatırlatan İran Kültürel Miras, El sanatları ve Turizm Taşkilatı Başkanı Yardımcısı Said Evhadi, Tebriz’in 2018 yılı için İslam Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmesi ve 1800 tarihi ve kültürel esere sahip İran’ın batısındaki Hemedan kentinin de 2018 yılında Asya diyalog merkezi olarak seçilmesinin yabancı turistlerin İran’a gelmeleri hususunda önemli etkisi olacağını bildirdi.

EKO, İran, Türkiye, Pakistan, Afganistan, Türkmenistan, Kırgizistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Azerbaycan Cumhuriyetinden oluşuyor.

İran Kültürel Miras, El sanatları ve Turizm Taşkilatı Başkanı Yardımcısı yapılan araştırmalar sonucu her 10 yabancı turistin ülkeye gelmesiyle bir iş alanının açıldığını gösterdiğini belirterek, İran’ın UNESCO’de 22 tarihi eserinin kayıtlara geçtiğini, 34 milli eserinin bulunduğunu ve bir milyonu aşkın da kültürel ve tarihi esere sahip olduğunu, tüm bunların turizm açısından İran’a özel bir kapasite kazandırdığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.