AsyaHaberlerİranOrtadoğu

EKO’nun yapısı kökten değişmelidir

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Ekonomi İşbirliği Teşkilatı’nda (EKO) kökten değişiklikler yapılması gerektiğini vurgulayarak ticaret, taşımacılık ve enerjiyi bu teşkilatın en önemli alanları olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki dün Tahran’da EKO Genel Sekreteri Yahya Marufi’yi kabulünde yaptığı konuşmada, EKO’nun daha önceki Genel Sekreterlerini saygı ve takdirle anarken, Sayın Marufi’nin de görev süresi boyunca uygulanacak projeler sayesinde bu teşkilatın çeşitli alanlarda daha somut neticeler elde etmesi temennisinde bulundu.

Mutteki daha sonra, EKO’da temel bir değişimin bir zaruret olduğunun altını çizerken ticaret, taşımacılık, elektrik bağlantı ve enerji alanlarını EKO’nun esas ve önemli işbirliği alanları olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanı Mutteki ayrıca, Eko’nun ufkunda görünen projeler olarak üye ülkeler arasında ticaret hacminin arttırılması, hava, deniz, kara ve demir yollarında taşımacılık sisteminin iyileştirilmesi, üye ülkeler arasında elektrik bağlantıları sağlanması, EKO’nun bölge ve uluslararası topluluk ve teşkilatlarla olan ilişki düzeyini arttırması ve uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadeleye dair projelere faal bir şekilde katılmasından söz ederken bu alanların yenilik ve yaratıcılık istediklerini de ayrıca vurguladı.

EKO Genel Sekreteri Yahya Marufi de bu ziyarette EKO’nun ticaret, taşımacılık, çevre sağlığı, uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadele ve eğitim işleri alanlarında gerçekleştirdiği projeler ve yeni programları hakkında bir bilgi sunarken “EKO, bölgenin önemli meselelerinin ilerlemesinde yapıcı bir rol oynayabilecektir” diye vurguladı.

Marufi ayrıca, EKO üyesi ülkelerin sahip oldukları geniş kapasitelere değinerek “Bu teşkilatta alt yapısal projelerin gerçekleştirilmesi bölge ülkelerinin hepsinin lehine bir girişimdir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.