HaberlerLatin Amerika

Ekvador lideri serveti paylaşmanın vaktinin geldiğini söyledi

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, mülkiyetin bir kaç ailenin elinde toplanmasının kabul edilemeyeceğini, bu serveti paylaşmanın vaktinin geldiğini söyledi.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, meclise sunmaya hazırlandığı yeni vergilerle ilgili konuşarak, bu vergilerin var olan servetin yeniden paylaşımını amaçladığını söyledi.

“Mülkiyetin bir kaç ailenin elinde toplanmasını hiçbir şey meşrulaştıramaz” diyen Correa, bu serveti paylaşmanın vaktinin geldiğini söyledi. Eşitsizliği azaltmayı hedef alan yasalar, geçtiğimiz yaz aylarında önerilmiş, muhalefetin çabaları sonucunda geçirilememişti.

Yeni yasalarla birlikte mirastan ve sermaye kazancından alınan vergi artarken, sağ partiler verginin “orta sınıf ve yoksulları” hedef aldığını öne sürerek halkı kışkırtmıştı. Correa ise, vergiden yalnızca ülkedeki en zengin %2’nin zarar göreceğini, geri kalan herkesin faydalanacağını kanıtlamıştı.

Correa, bu yasaların bir krizi çözmek için atılan geçici adımlar olmadığını, ülkede gerçekleştirilen yapısal değişimler olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.