HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Ekvador, Snowden’ın sığınma talebini incelediklerini açıkladı

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, ABD Ulusal Güvenlik Kurumunun (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden’ın sığınma talebini incelediklerini söyledi.

Resmi bir ziyaret için Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bulunan Patino, Ekvador hükümetinin ifade özgürlüğü ve halkın güvenliği gibi konuları değerlendirerek taleple ilgili bir karar alacağını belirtti.

ABD’nin hakkında yakalama emri çıkardığını ve iadesini istediği Snowden, dün bir süredir saklandığı Hong Kong’dan ayrılarak Rus havayolu şirketi Aerofloft’a ait bir uçakla Moskova’ya uçmuştu.

Rus haber ajansı ITAR-Tass, Snowden’ın pazartesi günü önce Küba’ya daha sonra da Venezuela’nın başkenti Caracas’a gideceğini duyurmuştu. Wikileaks ise Snowden’ın tıpkı Julian Assange gibi Ekvador’dan sığınma talebinde bulunduğunu açıklamıştı.

Güney Amerika ülkesi Ekvador, geçen yıl da Wikileaks’in kurucusu Assange’ın sığınma talebini kabul etmişti. Assange, yüksek mahkemenin 2 kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iade edilmesine karar vermesinin ardından 19 Haziran’da Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmış ve Güney Amerika ülkesinden sığınma talebinde bulunmuştu.

İngiliz hükümetinin büyükelçilik binasını terk eder etmez tutuklanacağını açıkladığı Assange, bir yılı aşkın süredir Ekvador Büyükelçiliğinde yaşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.