ArabistanHaberlerLübnanOrtadoğu

El Ahbar: Muhammed Bin Selman Yemen’deki Savaşın Lübnan’a Taşınmasını İstedi

El Ahbar gazetesinin ele geçirdiği bir raporda Riyad’da yapılan toplantı; Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın başkanlığında, Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, İstihbarat Başkanı Halid bin Ali bin Abdullah el-Humeydan ve prensin özel yardımcılarının ve birkaç üst düzey yetkilinin katılımıyla gerçekleşti.

Raporda toplantı tarihini belirtmezken, toplantıda Rusya da dahil olmak üzere müttefikleri tarafından desteklenen Suriye ordusu tarafından som zamanlarda gerçekleştirilen Suriye’nin güneyindeki kurtuluş operasyonunun siyasi ve askeri sonuçları konuşulduğu bildirildi.

Toplantıda Yemen’deki son çatışmaların, Suudi Arabistan’ın Arap ve İslam ülkeleri arasındaki konumuna olumsuz etki ve sonuçları ve bölgede İran’la yeni bir dengenin kurulmasının nasıl telafi edileceği de ele alındı.

Bu rapora göre; Muhammed bin Selman yardımcılarından Yemen’deki savaşın Lübnan’ın içine çekilmesini istedi.

Raporda; İran ve Hizbullah’ın Suriye’yi terk etmesi için ekonomik baskıların artmasından sonra Yemen’deki savaşın Lübnan’a intikalinin daha iyi olacağı bilgisi geçmektedir.

El-Ahbar’a göre, toplantıdan sonra Muhammed bin Selman ve yardımcıları Suudi Arabistan’da Lübnan’a karşı medya saldırısı başlattılar. Bu konuda ki en belirgin örnek Okaz gazetesinde “Lübnan …. sabrın sınırı vardır” başlıklı yazısıydı. Bu makalenin yazarı ise veliaht prense yakınlığıyla tanınan Hali el-Süleyman’dır.

Hali el-Süleyman makalesinde, Lübnan kendiyle çelişmeye devam edemez. Bir yandan hükümet bize sonuçsuz pozisyonlar verdi ve öte yandan bazı siyasi partiler bizimle düşmanlığa girdiler. Bu nedenle Lübnan’daki bu politik çöküş durumunu tolere etmemiz için bizi zorlayacak hiçbir şey yoktur cümlelerine yer vermiştir.

Yazar makalesinin sonunda; Lübnan’ın içeride ve dışarıdaki pozisyonlarının aynı olmasının zamanı geldi, şöyle ki ya Hizbullah, İran’a yakınlığından dolayı baskı altına alınacak ya da Hizbullah ile devlet arasında bir farklılık olmayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.