Dünya Kudüs GünüFilistinHaberlerOrtadoğu

el-Aksa, Canımız Sana Feda

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ile İslami Cihad Hareketi, dün öğleden sonra (26 Eylül Cuma) Dünya Kudüs Günü münasebetiyle birlikte bir yürüyüş düzenlediler. Binlerce Filistinlinin katıldığı gösteri Gazze’deki Filistin Meclisi meydanında son buldu.

Yürüyüşe katılan Filistinliler değişik dövizler taşıyarak, sık sık “Aksa! Canımız sana feda” sloganlarını attılar.

Etkinlikte Hamas hareketi adına milletvekili Ahmed Ebu Halebiyye ile İslami Cihad Hareketi’nden Şeyh Hıdır Habib birer konuşma yaptı.

İlk önce söz alan Dr. Ebu Halebiyye, Araplarla Müslümanlardan, uluslararası örgütlerden, insan hakları örgütlerinden, dünyanın özgür ve onurlu insanlarından, genelde Filistin’de özel de ise Kudüs’te bulunan İslami eserleri kurtarmaya, Siyonist işgal devletinin yıkıcı uygulamalardan vazgeçirmek için etkin bir baskı kurmalarını istedi.

Arap Birliğiyle İslam Konferansı Örgütüne de çağrıda bulunarak Kudüs’te Müslüman ve Hıristiyanlara ait eserleri korumalarını istedi.

İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen liderlerinden Şeyh Habib de, bu halkın bu kalabalık şekliyle sokağa dökülmesi, Filistin halkının hak ve sabitelerine sımsıkı bağlı olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, Filistin halkının, müstekbir Siyonist saldırılara karşı koymak için birliğini sağlaması ve saflarını birleştirmesi gerektiğini söyledi.

İslami Cihad Hareketi lideri, Dünya Kudüs Günü’nün Kudüs’e verdiğimiz biatı yenileme anlamına geldiğini belirterek, Kudüs’ün üzerinde dolaşan kara bulutları dağıtmak için bütün ümmetin gücünü birleştirip harekete geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.