FilistinHaberlerOrtadoğu

El Aksa TV yöneticisi Muhammed İştivi, 15.kez kaçırıldı

El-Aksâ Televizyonu, Batı Yaka Ofisi Müdürü Muhammed İştivi’nin Abbas milislerince kaçırılmasının hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını söyledi.

El-Aksâ Televizyonu dün (14 Kasım Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Abbas’a bağlı güvenlik birimlerinin daha önce çeşitli birimler tarafından ondört kez kaçırılan İştivi’nin onbeşinci kez kaçırıldığı belirtildi.

Bildiride, İştivi’nin sağlık durumunun kötüye gittiği ve sürekli tedaviye muhtaç olduğu kaydedilerek, gazetecinin sağlık durumundan tamamen güvenlik birimlerini ve Ramallah Yönetimi’nin sorumlu olduğu ifade edildi.

El-Aksâ Televizyonu, insan hakları örgütlerini ve basın meslek kuruluşlarını Batı Yaka’daki gazeteci avına son vermek üzere acilen harekete geçmeye davet ederek, Abbas’a bağlı milislerin El-Aksâ Televizyonu’nun El-Halil muhabiri Alâ Et-Tıyti’yi, Nablus muhabiri Tarık Ebu Zeyd’i ve kameraman Esyed El-Imarine’yi gözaltında tutmaya devam ettiğini bildirdi.

Abbas milisleri, birkaç gün önce El-Aksâ Televizyonu kameramanlarından Esyed El-Imarine’yi Beytlaham’da ve muhabirlerinden Tarık Ebu Zeyd’i Cenin’de kaçırmıştı. Milisler dün de El-Aksâ muhabiri Alâ Et-Tıyti’yi El-Halil’de kaçırdı.

Bu son kaçırma olaylarıyla birlikte Batı Yaka’da başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milislerin zindanlarında tutulan gazeteci sayısının 11’e yükseldiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.