FilistinHaberlerIrakOrtadoğu

El-Caferi: Irak’ın Filistin Siyaseti Değişmemiştir

Irak dışişleri bakanı, Irak’ın Filistin meselesinde halen kendi geçmiş tutumunu sürdürdüğünü ve Filistin davasına destek verdiğini bildirdi.

El-Irakiyye televizyonunun bildirdiğine göre Irak dışişleri bakanı İbrahim el-Caferi dün öğleden sonra Filistin dışişleri bakanı Riyad Maliki ile katıldığı ortak basın toplantısında, Filistin krizinin başından beri Irak’ta muhtelif dini merciilerin her zaman Filistin davasına yardım etmeye çalıştıklarını bildirdi.

caferi ayrıca Irak’ın yeniden imarı konusunda Filistinli mühendislerden de yararlanabileceklerini bildirdi.

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki de, Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile tüm alanlarda ilişkileri genişletmek için ortaklık anlaşması imzaladıklarını belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, “Irak’a Filistin davasına verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerimizi sunuyor ve ikili ilişkileri daha da sağlamlaştırmayı arzuluyoruz. İki ülke dışişleri bakanları başkanlığında, bakanlıklardan üyelerin de bulunacağı birçok alanda ikili ilişkileri genişletmek ve aktifleştirmek için ortaklık komitesi oluşturulması anlaşması imzalandı.” ifadelerini kullandı.

Filistin’in, Irak’ın kalkınması, inşası ve meydan okumaların karşısında durabilmesi için tüm imkanlarını sunmaya hazır olduğunu kaydeden Maliki, “Terörizmden etkilenen illerin kurtarılarak, büyük bir zafer elde edilmesinden gurur duyuyoruz. Irak’ın Arap ve İslam alemi adına bir savaş yürüttüğünü vurguluyoruz.” dedi.

Irak Dışişleri Bakanı’nın yakında Filistin’i ziyaret etmesini ve bu ziyaretin ikili ilişkilerin aktifleştirilmesi için bir başlangıç olmasını ümit ettiğini dile getiren Maliki, “Irak uzun zamandır Filistin davasının yanında yer alıyor ve bu tutumunda vazgeçmiyor. Irak ile ilişkilerimizi derinleştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.