FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Ezher: Kudüs Filistin’in Ebedi Başkenti İlan Edilsin

Mısır’ın başkenti Kahire’de El-Ezher tarafından düzenlenen “Dünya Kudüs’e Yardım Konferansı”nda Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti ilan edilmesi tavsiye edildi.

Kahire’de düzenlenen Kudüs’e Destek Konferansı dün kapanış açıklamasıyla çalışmalarını tamamladı. 86 ülkeden birçok âlim ve şahsiyetin iştirak ettiği iki gün süren konferansın ardından yayınlanan açıklamada, Kudüs’ün binlerce yıldan beri Müslüman ve Hıristiyanların vakıflarından ibaret olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti ilan edilmesi tavsiye edilerek, dünya ülkelerinin bunu tanımaları için ciddi manada çalışmak gerektiğine vurgu yapıldı.

El-Ezher’in 2018 yılının “Kudüs Yılı” olması önerisi de konferansın tavsiye listesine alındı.

Sonuç bildirisinde ayrıca, Arap ve İslam dünyasındaki siyasi karar mekanizmalarından Filistin davasına zarar vermeden ve gaspçı işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeden Kudüs’ü desteklemeleri istendi.

Sonuç bildirisinde Amerika’nın Kudüs’ü Siyonist işgal rejiminin başkenti ilan etme kararının geçersiz olduğu hatırlatılarak, kararın durdurulması için acilen harekete geçilmesi ve karara karşı kamuoyu oluşturulması gerektiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.