FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Fetih iç barışa istekli değil

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim üyesi milletvekili Dr. Halil El-Hayye, Hamas’ın ulusal uzlaşı konusunda atılması gereken adımları attığını belirterek, buna karşılık Fetih Hareketi’nin inatçı tutumuyla karşılaştığını ifade etti.

İslamî Direniş Hareketi’nin Nusayrat’ta Şehit İzzeddin El-Kassam Camii’nde düzenlediği konferansta konuşan Dr. Hayye şöyle dedi: “İslamî Direniş Hareketi (Hamas) kapsamlı bir uzlaşı istiyor. Uzlaşının, direnişi diriltecek ve gasbedilen hakların geri alınmasını sağlayacak bir temel üzere olması gerekir”.

El-Hayye, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamas’ın bu iyi niyetine Fetih daha fazla Hamas mensubunu tutuklayarak cevap verdi. Bunun için onlarca Hamas lideri ve mensubunu tutukladı. Meclis başkanı Dr. Aziz Duveyk ile milletvekillerinin çalışmalarına mani oluyor”.

Hamas lideri, “Bütün sıkıntılara, baskılara ve olumsuzluklara rağmen uzlaşı şarttır ve Filistin’in çıkarınadır. Peki, bu bir gerçekse, o zaman barıştan önce havanın yumuşatılması gerekmez mi?” diye sordu.
Mısır zindanlarında bulunan Filistinli tutuklular dosyasına da değinen El-Hayye şöyle dedi: “Mısırlı yetkililerle bu konuyu görüşüyoruz. Mısırlı yetkililerden bu dosyayı bir an önce kapatmalarını ve Hamas mensuplarını serbest bırakmalarını istiyoruz”.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.