FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Fetih zihniyeti darbeci bir zihniyettir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Batı Yaka’ya darbeci bir zihniyetin hâkim olduğunu, bu zihniyetin siyasi ortaklığa inanmadığı gibi birlikte çalışmaya da inanmadığını belirterek, otokratik düşünceye sahip bu insanların bir de demokrasiden bahsettiklerini söyledi.

Gazze’deki Filistin Parlamento üyelerinin, Batı Yaka’da bulunan Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk ve diğer vekiller için düzenledikleri dayanışma etkinliğinde konuşan Başbakan Heniyye şöyle dedi: “Bu zihniyet, gayet nezih bir şekilde yapılan seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ortaya çıktı. Bu mantık Filistin direnişini hedef alan, Filistin halkının direniş liderlerini dağıtmayı amaçlayan ve meclisi işlevsiz hale getirmek isteyen büyük planların bir uzantısıdır.”

Filistin hükümetinin, seçim ve diyalog çabalarını sonuna kadar desteklediğini de belirten Heniyye şöyle devam etti: “Ancak bu iki durum, tarafların siyasi irade göstermelerine bağlıdır. Sadece bir tarafın olumlu yaklaşması yetmez. Ulusal uzlaşı olmadan seçim de olmayacak. Yaşadığımız şartları olgunlaştırmadan ve Gazze dışlanarak bir seçim yapılamaz.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.