FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Halil halkından siyonistlere protesto

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun el-Halil şehrinde Haremi İbrahim ile Beytlaham’taki Bilal bn. Rebah camilerinin “İsrail’in Ulusal Tarihi Eserleri Listesi”ne alındığını duyurmasının ardından bugün (22 Şubat Pazartesi) el-Halil şehrinde genel grev ilan edildi; dükkânların kepenkleri indirildi, okullar tatil edildi, memurlar işe gitmedi ve işgal askerleriyle şiddetli çatışmalar yaşandı.

Şehirde büyük bir gerginliğin hâkim olduğu gözlenirken, özellikle Zaviye kapısında ve Beyt Aynun’da gerginliğin zirveye çıktığı, şehrin değişik bölgelerinde gösteri ve yürüyüşlerin yapıldığı, el-Halil halkıyla işgal askerlerinin temasının olduğu noktalarda ise çatışmaların yaşandığı ve okulların kapanmasıyla binlerce öğrencinin de evlerine döndüğü ifade edildi.

Görgü şahitleri, Siyonist uygulamalara karşı tepki gösteren el-Halil sakinlerinin otomobil lastiklerini ateşe verdiklerini, askeri barikatların kurulduğu noktalarda işgal askerlerine taş attıklarını ifade ettiler.

Diğer taraftan Siyonist işgal hükümetinin Haremi İbrahim ile Bilal bn. Ebi Rebah camisini tarihi eserler listesine almasını kınayan Filistin Baş kadısı Şeyh Teysir Temimi, işgal yönetiminin başka yerleri de bu listeye almak için hazırlık yaptığını, Yahudi kültürünü koruma adına buradaki İslamî eserlerin izlerini silmek için de milyonlarca dolarlık bütçe ayırdığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.