FilistinHaberlerOrtadoğu

El Halil’de çatışma, 11 kişi yaralandı

El-Halil şehrinin doğu kesimindeki el-Buk’a bölgesinde tarım arazilerini ve su havuzlarını tahrip etmek isteyen işgal güçleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmada en az 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Mahalli yetkililer yaptıkları açıklamada hadisenin gelişimini şu şekilde anlattılar: “İşgal güçlerinin himayesinde birkaç buldozer Filistinlilere ait su havuzlarını ve tarım arazilerini tahrip etmek için bölgeye geldi. Tarım arazilerini tahrip etmek için işgal askerleriyle buldozerlerin harekete geçtiğini gören Filistinli çiftiler, işgal güçlerine karşı koydular ve arazilerinin tahrip edilmesine engel olmaya çalıştılar. İşgal güçlerinin çiftçileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve zehirli gazlar kullanması üzerine göstericilerden 11 kişi değişik yerlerinden yaralandı. Yaralılar arasında iki yabancı muhabir ve 7 de kadın var.”

Şiddetli çatışmaların ardından yıkım ve tahribata başlayan işgal güçleri bölgedeki tarım arazilerini, sulanmada kullanılan su havuzlarını, bölgenin içme suyunu sağlayan bir kaç su kaynağını tahrip ettiler.

İşgal güçleri daha önce de bölgeye gelip su havuzlarını ve barakaları yıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.