FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Halil’de Nisan ayında 65 kişi tutuklandı

El-Halil şehrinde yapılan insan hakları ihlallerini belgeleyen Filistin Nadi El-Esir Derneği, işgal askerlerinin Geçen Nisan ayı içinde sadece El-Halil şehrinde 65 Filistinli vatandaşı tutukladığını belirtti.

Nadi El-Esir Derneği insan hakları ihlalleriyle ilgili olarak bugün (03 Mayıs Pazartesi) bir rapor yayınladı. “İşgal askerleri insanlıktan uzak bir şekilde yaptıkları baskınlarda köpekleri kullandıkları gibi, baskın yapılan evlerde kadın ve çocuklara karşı da tam bir terör estiriyor. Baskın yaptıkları evlerde ev halkına saldırmaktan da çekinmeyen işgal askerleri baskınların ardından çok basit bahanelerle Filistinli vatandaşları da tutukluyor.”

Baskınlar sırasında yapılan tutuklamalardan hastaların bile muaf tutulmadığını belirten Nadi El-Esir, böbrek hastası İyad Fadl Ebu Hasan, kalp hastası İsam El-Bedevi ile göğüs kafesinden rahatsızlığı olan Halil İbrahim İvad’ın da tutuklandığını belirtti.

Özürlü Filistinlilerle psikolojik hastalığı olanların bile bu barbarlığa maruz kaldığını belirten dernek, Halil İdris adındaki özürlü Filistinli ile sürekli psikologların kontrolü altında olan Cemil Selayime’nin de evlerindeki eşyalar kırıldıktan sonra tutuklandıklarını ifade etti.

Kadın ve çocukların da bu barbarlıktan nasiplendiklerini belirten Nadi El-Esir, daha önce tutuklanıp serbest bırakılan esirlerin de tutuklananlar arasında bulunduklarına dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.