FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Hayek Gazze’nin elektriğinin Ramallah tarafından ödendiği iddiasını yalanladı

Gazze Şeridi’ndeki Filistin İşadamları Derneği Başkanı Ali El-Hayek, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Sultan Ebu’l-Ayneyn’in Gazze’deki elektriğin parasını Filistin Özerk Yönetimi’nin ödediği iddiasını yalanladı.

Ebu’l-Ayneyn, Gazze’nin elektriğinin Batı Yaka tarafından ödendiğini öne sürerek, Batı Yaka’daki ekonomik krizin sona ermesi için söz konusu ödemenin kesilmesi çağrısında bulunmuştu.

Filistin İşadamları Derneği Başkanı Ali El-Hayek, dün (1o Eylül Pazartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, Ramallah yönetiminin Gazze’deki memurlarının maaşlarından her ay 170 şikel kestiği ve Ramallah’taki Maliye Bakanı Nebil Kıssiys ile Gazze’deki Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gazi Hamed tarafından imzalanan anlaşma gereği Gazze’deki Elektrik Şirketi’nin Batı Yaka hazinesine aylık bir milyon dolar ödediği ifade edildi.

Ebu’l-Ayneyn’den bilgilerini gözden geçirmesini isteyen El-Hayek, yaklaşık 500 Gazzeli işadamının sermayeleriyle birlikte Batı Yaka’da iş yaptığını söyledi.

Filistin İşadamları Derneği Başkanı, Gazze’deki işadamlarının ithal ettiği mallardan alınan gümrük vergilerinin tamamının Batı Yaka hazinesine gittiğine dikkat çekerek, Batılı ülkelerin ve Arap ülkelerinin Gazze Şeridi için gönderdiği yardımların da Batı Yaka’da kullanıldığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.