HaberlerIrakOrtadoğu

El-Haz’ali: Direnişe İnanmasaydık, Askeri Ve Siyasi Başarı Sağlanamazdı

Asaib-i Ehli Hak Hareketi Genel Sekreteri Kays El-Haz’ali şu ifadelerde bulundu: ‘Gönüllü halk güçleri, silahlı kuvvetlerle birlikte Irak’ı, bu ülkenin halkını ve bütün dünyayı savunmuş, eşsiz ve tarihi bir zafer gerçekleştirmiştir.’

El-Haz’ali, Bağdat ve Irak’ın diğer şehirlerinde Amerika işgalinin yenilgisinin yıldönümü münasebetiyle bu hareket tarafından düzenlenen “zafer ve kurtuluş” kutlamalarında yaptığı konuşmada, “Amerika işgalcilerinin yenilgisinin altıncı yıldönümünü kutlamalıyız. İşgalcilere karşı kazanılan zafer, dünyanın en büyük gücüne karşı kazanılmış bir zafer gibidir” dedi.

Kays El-Haz’ali sözlerine şunları ekledi: ‘İşgalcilerin yenilgisi, Amerika’nın kırmaya çalıştığı bağımsızlığın ve bütünlüğün geri gelmesi demektir. Direnişe inanmasaydık, askeri ve siyasi başarı sağlanamazdı.

Asaib-i Ehli Hak, işgalcilerin ağır zararlar görmesine neden oldu ama tekfirci gruplar gibi, masum insanlara saldırmadı, hiçbir bomba patlatmadı ya da kimsenin başını kesmedi.

İşgalcileri yenilgiye uğratmak ve fitne ateşinin söndürülmesi, Washington’u IŞİD’i alternatif olarak kullanmaya mecbur bıraktı.

Amerika Başkanı Donlad Trump defalarca, IŞİD’i meydana getirenlerin Amerika’nın eski Başkanı Barack Obama hükümeti olduğunu vurguladı.

Gönüllü halk güçleri, silahlı kuvvetlerle birlikte, Irak’ı, bu ülkenin halkını ve bütün dünyayı savunmuş, eşsiz ve tarihi bir zafer gerçekleştirmiştir.

Bağımsızlığın kazanılması ve Kürdistan referandum planının başarısızlığa uğratılması, Irak halkının birliğinin bir göstergesidir.’

Asaib-i Ehli Hak Hareketi Genel Sekreteri, Irak’taki yabancı kuvvetlerin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Kays El-Haz’ali sözlerine şöyle devam etti: ‘Hükümet ve meclis, Irak’taki yabancı kuvvetlerin gerçek sayılarını belirlemelidir. IŞİD’den sonraki dönemde yabancı kuvvetlerin varlığına karşı bir gevşeklik ya da ihmal, Irak’ın bütünlüğüne ve bağımsızlığına karşı bir ihmal demektir.’

Haz’ali ayrıca, silahların devlet elindeki tekelinin, silahlı tezahürlerin ortadan kaldırılmasının, bir arada yaşamın desteklenmesinin, toplumsal barışın ve mültecilerin geri dönüşü için doğru şartların sağlanması çabalarının önemini vurguladı.

Asaib-i Ehli Hak Hareketi Genel Sekreteri Kays El-Haz’ali son olarak, siyasi sürecin, seçimlerin zamanında yapılmasının ve yolsuzlukla mücadele konusunda önlemlerin alınmasının desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.