ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

El-Hudeyde Halkı İşgalcilere Karşı Kükredi

El-Hudeyde Limanı dün, Al-i Suud ve müttefiklerinin işgallerine ve Birleşmiş Milletler’ in bu işgalci kuvvetlerle iş birliği yapmasına karşı halkın kapsamlı protestolarına şahit oldu.

Yemen vatandaşları bu kapsamlı protestolarda işgalcilere karşı olduklarını açıklayarak, amacı el-Hudeyde’yi işgal etmek olan düşmanın bütün çabalarıyla mücadele edeceklerini vurguladılar.

Halk bu protesto gösterilerinde işgalcilere karşı sloganlar atarak, bu işgalcilerle ve onların uşaklarıyla mücadelede Yemen ordusu ve halk güçlerinin yanında olduklarını açıkladılar.

El-Hudeyde eyaleti yetkilisi Şeyh Ali Kaşr, özellikle kabileler olmak üzere halkın protestolara akın etmesini ve işgalci kuvvetlerle mücadelede ordunun yanında yer alacaklarını açıklamalarını takdir etti.

El-Hudeyde’de düzenlenen bu geniş çaplı protestoların kapanış bildirisinde, halkın, ordu ve halk güçlerini işgalci kuvvetlerle mücadelede desteklediği vurgulandı ve işgalcilerin dünyanın bütün ordularını yanına alsalar dahi yine de asla Yemen halkının onların işgalci olduğu yönündeki inançlarını değiştiremeyecekleri belirtildi.

Bu bildiride özellikle Suudi Rejimi, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika ve müttefikleri olmak üzere işgalci ülkeler, Yemen halkının kuşatılmasının ve bütün suç ve cinayetlerin sorumlusu olarak gösterildi ve Birleşmiş Milletler’in el-Hudeyde ve Yemen’in diğer bölgelerinde sivilleri desteklemek için harekete geçmemesinin, onların sorumluluklarını yerine getirmediğini ve onların işgalcileri desteklediğini gösterdiği ifade edildi.

Bu bildiride Ensarullah Hareketi Lideri Abdül Melik Husi’nin “Yemen toprakları kurtarılacak ve haklar geri alınacaktır” yönündeki son konuşmalarına değinildi.

Bölgeden edinilen diğer bir haber de Yemen ordusu ve hak güçleri topçu birliklerinin Suudi askerlerin Cizan’ın bazı bölgelerindeki toplanma merkezlerini hedef aldığıydı.

El-Mesire haber kanalı, Midi Çölü’nün kuzeyinde Yemen askerlerini pusuya düşürmeye çalışan işgalci kuvvetlerden çok sayıda kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Askeri bir kaynağın ifadesine göre, Suudi ordusu askerlerinin bu çölün kuzeyinde Yemen mücahitlerinin mevzilerine nüfuz etme çabaları başarısızlıkla karşı karşıya kaldı.

Bu kanal ayrıca, Taiz eyaletinde Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri askerlerine ait askeri bir aracın imha edildiği açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.