FilistinHaberlerOrtadoğu

El-İseviyye ve Et-Tur ulusal parka dönüştürülmeye çalışılıyor

Filistinli hukukçu avukat Kays Nasır, Kudüs işgal belediyesi ile Siyonist çevre kurulu yetkililerinin tarihi El-İseviyye ve Et-Tur bölgelerini ulusal parka dönüştürme planları yaptığını açıkladı.

Kudüs uzmanı Nasır, Siyonist İçişleri Bakanlığı’na bağlı İnşaat ve Düzenleme Komitesi’nin önümüzdeki Salı günü planı ilke olarak kabul edip itirazlar için halka sunmasının beklendiğini söyledi.

Planla ilgili belgeleri ele geçiren avukat Nasır, planın tarihi El-İseviyye ve Et-Tur bölgelerine ait “Kerem Er-Rumi”, “Ra’su’s-Sullem”, “Ez-Zaferane”, “El-Merc”, “Er-Ruvey’a”, “Ed-Debbe” ve “Hulletu’l-Cevz”i kapsayan 661 dönümlük bir araziden bahsettiğini bildirdi.

Planın batı cephesinin İbrani Üniversitesi’nin karşısına denk geldiğini ve doğu cephesinin Maale Adumim Yerleşkesi’ne giden 1 nolu caddenin karşısına denk geldiğini söyleyen Nasır, planın güney cephesinin Et-Tur mahallesi ve kuzey cephesinin ise El-İseviyye mahallesi ve İbrani Üniversitesi hizasında olduğunu açıkladı.

Nasır, Kudüs işgal belediyesinin ve Siyonist çevre kurulunun ikinci Heykel dönemine ait olduğunu öne sürdükleri Yahudi tarihine ait değerleri koruma bahanesiyle bölgeyi ulusal parka dönüştürme projesini hayata geçirmeye çalıştığını belirtti.

Plana ait belgelere göre, Siyonist çevre kurulu İbrani Üniversitesi ile yapacağı anlaşma doğrultusunda kurulacak ulusal parkı işletecek.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.