AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

El Kaide ve El Nusra Suriye’de ABD ve İngiltere’nin hizmetindeler

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Burucerdi “El Kaide ve El Nusra Suriye’de Müslümanları katlederek ABD ve İngiltere’ye hizmet ediyorlar” dedi.

Somali Meclisinden bir heyete Başkanlık ederek Tahran’a gelen Abdullah Beves Ahmed dün İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi’yi ziyaret etti.

Burucerdi bu görüşmede yaptığı konuşmasında ilk başta, ülkemizin İslam ülkeleriyle olan ilişkilerinin önemine değinerek “İslami Şura Meclisi de, Somali başta olmak üzere Afrikalı Müslüman ülkelerle olan dostane ilişkilerin güçlendirilmesini memnuniyetle karşılıyor” dedi.

Meclis Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Burucerdi, konuşmasının devamında bölgede cereyan etmekte olan gelişmelerden söz ederken, mevcut şartlarda İslam dünyasında terör örgütlerinin giderek büyümelerinden duyduğu derin üzüntüsünü dile getirip “Suriye’de bugün El Kaide ve El Nusra grupları Müslüman ve masum insanları hunharca katlederek aslında ABD’yla İngiltere’nin bölgedeki menfaatlerine hizmet ediyorlar” diye vurguladı.

Daha sonra, Somali Parlamento Heyeti Başkanı Abdullah Baves Ahmed de yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyetini İslam ülkelerinin istikbar güçleri karşısındaki umudu olarak niteleyip “Somali Meclisi, İslami İran’la siyasi, ekonomik ve özellikle de Parlamento ilişkilerini geliştirmeyi kendi önceliklerinden biri olarak görüyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.