FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Kassam Tugayları Tel Aviv Eylemiyle İlgili Ayrıntılı Bilgiler Yayınladı

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, işgal ordusunun geçen yıl Gazze Şeridi’ne açtığı ve sekiz gün süren savaşın son gününde direniş güçlerince gerçekleştirilen Tel Aviv eyleminin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Eylemin birinci yıldönümü münasebetiyle İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre, halen işgal zindanlarında esir tutulan El-Kassam Tugayları komutanlarından Ahmed Musa, 2006 yılında oluşturduğu askeri hücre ile uzun yıllar önce eylem için çalışmalara başladı.

İşgal güçlerinin ve Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin baskıları nedeniyle hücrenin yavaş yavaş oluşturulduğunu bildiren El-Kassam Tugayları, 2008-2009 yılındaki Furkan Savaşı’nın ardından hücrenin işgal hedeflerine saldırı planları yapmaya başladığını söyledi.

Savaşın sona ermesiyle birlikte hücre komutanı Ahmed Musa’nın silah ve mühimmat satın alarak patlayıcılar üzerinde eğitime başladığını bildiren El-Kassam Tugayları, 2010’dan sonra eylem için birkaç hedef belirlendiğini, Ahmed Musa’nın Yahudi din adamı ve yabancı turist kılığında söz konusu hedeflerde keşif yaptığını bildirdi.

Geçen yıl Kasım ayında Ahmed El-Ca’beri’nin şehit edilmesiyle başlayan savaş sırasında hücrenin eylem kararı aldığını ve Ahmed Musa, Muhammed Mufarice ve Muhammed Asi’den oluşan hücrenin bazı hedefler belirlediğini açıklayan El-Kassam Tugayları, 21 Kasım 2012 Çarşamba sabahı 11:55’te Tel Aviv’de patlayan otobüse bombanın nasıl yerleştirildiğini ve uzaktan kumandayla Ahmed Musa tarafından nasıl patlatıldığını ayrıntılarıyla anlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.