IrakArabistan

El Kazımi’nin Suudi Arabistan Ziyareti

Irak başbakanı Mustafa El Kazımi geçen Çarşamba günü Arabistan’a düzenlediği ziyarette Suudi veliahdı Muhammed bin Selman ile görüştü.

Irak’ta Mustafa El Kazımi’nin başbakanlığından 11 ay geçmektedir. Başbakanlığının ilk aylarından itibaren Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirmek niyetinde olan El Kazımi’nin geçen yıl başbakanlığa geldiği ilk dış ziyaretinde Arabistan’a gitmesi bile kararlaştırılmıştı. Ancak bu ziyaret Suudi kralının hastalığı ve yaşlılığı yüzünden gerçekleşmedi ve onun ilk dış ziyareti Tahran’a oldu.
Buna rağmen, el Kazımi, Arabistan’a gitmeye ve başta Kral Selman olmak üzere Suudi yetkililerle görüşmeye istekli olduğunu her zaman göstermiştir. Nihayet bu ziyaret geçen Çarşamba günü gerçekleşti, ancak Arabistan Kralı Irak Başbakanı ile bir araya gelmedi; ikilinin görüşmesi Kazımi’nin Arabistan ziyaret öncesi sanal ortamda gerçekleşti.
Bu ziyaret ile ilgili iki husus söz konusudur. İlkin, Kazımi’nin Irak’ın dış politikasına ilişkin genel görüşü, ikinci mesele ise bu son ziyaretin özel hedefleridir.
Mustafa El Kazımi, genel olarak Irak’ı bir Arap ülkesi olarak görüyor ve Arap ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesine öncelik veriyor. Irak Başbakanı, görev süresinin ilk günlerinden itibaren, Irak’ta siyasi direniş gruplarına karşı bir iç denge sağlamak için, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere Arap ülkeleriyle ilişkileri genişletmeye özellikle istekli olduğunu göstermiştir.
Dolayısıyla Arabistan’a şu anki ziyareti yapma arzusu ve daha önce Arap ve Suudi heyetlerinin diplomatik ziyaretleri de bu açıdan değerlendirilmelidir. Bu yaklaşım, Irak’ın iç işlerini etkileyen yabancı güçler tarafından da destekleniyor. Irak Başbakanı kişisel sayfasında Arabistan’a yaptığı son ziyaretin amacını “bölge ülkeleri arasındaki kardeşçe işbirliğinin ufuklarını güçlendirmek” şeklinde değerlendirdi.
*/*/*
El Kazımi’nin şimdiki Suudi Arabistan ziyareti başka açılardan da önemli.
Mevcutta Irak’ın ilerlemesinin önündeki en önemli sorun ve zorluk ekonomidir. Aralık 2020’de Adil Abdulmehdi’nin Irak Başbakanı olarak istifasına yol açan hükümet karşıtı protestoların yaşanmasının ana nedeni ciddi ekonomik problemlerdi.
Mustafa El Kazımi, Arabistan gibi ülkelerle ilişkileri güçlendirmek ve ekonomik yatırımları ülkeye cezbederek Irak’taki ekonomik sorunları hafifletmeye çalışıyor. Bu bağlamda, Suudi Arabistan ile çeşitli ekonomik anlaşmalar imzaladı ve Riyad’a, hayvancılık ve tarım için Irak’ın batısında ve güneyinde arazi ayırdı.
Bu bağlamda, El Kazımi danışmanlarından Hüseyin Allavi, başta sınır ve deniz geçişleri, ulaşım, hac, ekonomik konular ve enerji yatırımları olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini genişletmek için başbakanın Arabistan’a ziyaret gerçekleştirildiğini anlattı.
Irak ile Arabistan arasındaki sınırdaşlık da bu konuda etkili. Arabistan’ın Bağdat büyükelçisine göre, El Kazımi’nin Riyad ziyareti sırasında sınır kapılarının artışı da gündeme alındı.
Buna ek olarak, Irak önümüzdeki Kasım ayında parlamento seçim sürecine giriyor ve seçimi kazanmak, mevcut Irak Başbakanı El Kazımi için büyük önem taşıyacak. Dış ziyaretler de Irak Başbakanı’nın seçim hedefleriyle uyumludur.
Bir diğer nokta da Arabistan’ın İran İslam Cumhuriyeti dahil diğer Batı Asya güçleriyle bölgesel rekabet edebilmek için Irak’taki nüfuzunu artırmaya çalışmasıdır. Bu nedenle Al-ı Suud, Irak’la ekonomik ve siyasi ilişkilerin güçlenmesini memnuniyetle karşılıyor.
Sonuç olarak, El Kazımi’nin Arabistan ile ilişkilerini genişletme çabalarına rağmen, Irak içinde çelişkili bir görüş söz konusudur. Arabistan teröristlerin ana sponsorlarından biri olduğu için bazı önde gelen Iraklı gruplar, Riyad ile ilişkilerin gelişmesini hoş karşılamıyor. Siyasi gruplar Suudileri büyük bir güvensizlik kaynağı ve Irak’taki istikrarsızlığın nedenlerinden biri olarak görüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.