HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuYemen

El-Meşat: Amerika Ve Müttefikleri Yemen’e Yönelik Müdahaleyi Sonlandırmak İstemiyor

Yemen Siyasi Yüksek Komisyonu Başkanı; Amerika ve Suudi koalisyon destekçileri Yemen’e müdahaleyi sonlandırmak istemiyor çünkü bu durumda kendilerinden silah satın alınması yoluyla para kazanamayacaklar, ifadelerini kullandı.

Yemen Siyasi Yüksek Komisyonu Başkanı Mehdi el-Meşat, İsveç’in Yemen ve Libya özel temsilcisi Peter Simonbie ile yaptığı görüşmede; 2 taraf Yemen’e müdahalenin durması durumunda zarar edecektir, ilki meşruiyetini müdahalenin devam etmesi ve Yemen halkının sıkıntı çekmesiyle devam ettiren iç taraf ki bunlar hiçbir çözüm yolunun kendilerine lehine olmadığına inanıyorlar, ikinci taraf ise bu müdahalede silah satışı yoluyla büyük paralar kazanan Amerika ve Suudi koalisyonun destekçileridir.

Biz, Suudi koalisyonun ve işgalcilerin saptırıcı yalanlarını ve propagandalarını engelleyebilmek için birçok girişimde bulunduk. Birleşmiş Milletler Yemen özel temsilcisi Martin Griffiths ile birçok görüşme yaptık ve umarız onun bu konudaki çabaları bir sonuç verir. BM temsilcisine güven sağlamak konusunda şu önerilerde bulunduk. Sanaa havaalanının yeniden açılması, el-Hudeyde limanındaki kısıtlamaların kaldırılması, esir takası, iki taraflı ateşkes ve Suudi koalisyonun hava saldırılarını durdurması. Eğer uluslararası taraflar çözüm yoluna ulaşma konusunda ciddi olsalar, müdahaleci ülkelere baskı uygulanabilir. Biz, Birleşmiş Milletlerin çabaları karşısında inanılmaz bir esneklik gösterdik ve top şuan karşı tarafta, açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.