FilistinHaberlerOrtadoğu

El-Mintar kapısı’nın kapatılması ablukayı ağırlaştırıyor

Gazze Şeridi’ndeki Ekonomi Bakanlığı Vekili Dr. İbrahim Cabir, El-Mintar Kapısı’nın kapatılmasının Gazze’ye uygulanan ablukayı ağırlaştırma zincirinin yeni bir halkası olduğunu söyledi.

“İşgalci bir tarafta ablukayı hafifletici bir uygulama yapıyorsa ve bazı maddelerin girişine izin veriyorsa diğer tarafta ablukayı daha da ağırlaştırıcı adımlar atıyor” diyen Cabir, bu durumun ekonomik ve siyasi etkileri olduğunu belirtti.

Filistin Hükümeti Enformasyon Bürosu’nun düzenlediği “Yetkiliyle Buluşma” programının bugünkü (13 Mart Pazar) oturumuna katılan Cabir, Kerem Ebu Salim Kapısı’nın işgal güçlerinin askeri mevzisi olduğunu, 2005 yılında Filistinlilerle işgal yönetimi arasında imzalanan anlaşmaya göre işgal yönetimi gözetiminde Mısır’dan Gazze’ye ticari malların girişi için kullanılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Kerem Ebu Salim Kapısı’nın El-Mintar Kapısı’ndan 40 kilometre daha uzak olduğunu ve Gazze Şeridi’nin güney sınırının en ucunda yer aldığını kaydeden Cabir, bu durumun nakliye masraflarını artırdığına dikkat çekti.

Siyonist işgal yönetiminin Filistin ekonomisini güçsüz bırakmak için her türlü tedbiri aldığını ifade eden Cabir, işgal rejiminin son yıllarda Filistin ekonomisini üreten bir ekonomiden dışa bağımlı ve tüketen bir ekonomiye dönüştürmeyi başardığını söyledi.

El-Mintar Kapısı’nın tamamen kapatılarak ticari malların Kerem Ebu Salim Kapısı’na yönlendirildiğini belirten Cabir, bu kararın tacirler ve tüketiciler için şok edici bir karar olduğunu dile getirdi.

Kerem Ebu Salim Kapısı’nda çalışma saatlerinin de azaltıldığına dikkat çeken Cabir, bu nedenle kapıda yığılma yaşanacağını ve birçok malın bekleme süresi içinde bozulabileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.